Niesamowite zjawisko znów nad Polską. Wiemy kiedy na niebie pojawi się niezwykła aurora borealis
Majowe zorze polarne, które były widoczne z całego terytorium Polski, pobudziły apetyty na kolejne widowiska. Wkrótce mogą one zostać zaspokojone. W aktualnej fazie cyklu słonecznego dochodzi do wyjątkowo intensywnych wyrzutów, które skutkują rozszerzeniem widoczności zórz także na tereny znacznie oddalone od biegunów ziemskich. Prognozy wskazują, że wkrótce aurora borealis znów będzie dostrzegalna z Polski.
Prognozowana burza klasy G3, możliwe zorze polarne nad Polską
W ostatnim czasie doszło do kilku dużych rozbłysków słonecznych. Jak informuje serwis nocneniebo.pl, według modeli NOAA jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia silnej burzy magnetycznej (klasa G3), a to stworzy warunki do obserwacji nie tylko w okolicach biegunów, ale tez na szerokościach geograficznych, na których leży Polska.
Obserwacje Słońca pozwoliły stwierdzić, że na jego powierzchni znajdują się aktualnie aż trzy aktywne regiony, w których w ostatnim czasie doszło do jedenastu rozbłysków M. Kolejny, który miał miejsce w poniedziałek rano, miał klasę X1.57. Część rozbłysków spowodowała koronalne wyrzuty mas w kierunku Ziemi, a to według prognoz rozpęta burzę magnetyczną G3.
Zorze polarne nad Polską. Konsekwencje pięknego zjawiskaKiedy i gdzie będzie można zaobserwować zorze polarne?
Spodziewamy się, że zorze polarne będą widoczne nad Polską już dzisiejszej nocy, tj. z 30 na 31 lipca. Nie należy się co prawda spodziewać, że zjawisko będzie tak intensywne, jak w maju, kiedy obserwacji spektakularnych zorzy dokonywano nawet w Sudetach. Będą jednak na tyle intensywne, by aurora borealis była bardzo dobrze widoczna na terenach oddalonych od większych miast.
Oczywiście im bardziej na północ znajdzie się obserwator, tym większe jest prawdopodobieństwa zorzy polarnej. Możliwa siła burzy magnetycznej oceniona na G3 wskazuje na to, że zjawisko będzie można zaobserwować nawet na połowie terytorium Polski. Jak wspomniano, najlepiej udać się w tym celu na tereny o możliwie najmniejszym zanieczyszczeniu nieba sztucznym światłem.
Jak sprawdzić zasięg widoczności zorzy polarnej?
Na bieżąco prognozy dotyczące występowania zórz polarnych można śledzić na stronach NOAA NWS Space Weather Prediction Center pod adresem swpc.noaa.gov. Znajdziemy tam przewidywania w modelu OVATION na okres od 30 do 90 najbliższych minut.