Nord Stream 2 wypełniony gazem technicznym. Jednak musi czekać na certyfikację Niemiec
Pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym, ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca – przekazał w poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG. Gazu może zabraknąć w wielu europejskich magazynach.
Ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłania surowca. Aby to zrobić gazociąg musi jednak poczekać na certyfikację niemieckiego regulatora.
– Według stanu na 18 października procedura zapełniania gazem pierwszej nitki (...) została zakończona. Zgodnie z planem i wymogami projektowymi nitka została zapełniona tzw. gazem technicznym, w ilości około 177 mln m sześc., co zapewnia poziom ciśnienia 103 bary w gazociągu – czytamy w oświadczeniu. Dodano w nim, że taki poziom ciśnienia "jest wystarczający, by w przyszłości rozpocząć przesył gazu.
Nord Stream 2 nadal bez certyfikacji Niemiec
Nord Stream 2 powinien uzyskać jeszcze certyfikację regulatora niemieckiego i do tego momentu formalnie nie może przesyłać nim gazu do odbiorców.
Rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta" prognozował, że decyzja w sprawie certyfikacji zapadnie dopiero 8 stycznia 2022 roku. Dokumenty niezbędne do certyfikacji Nord Stream 2 trafiły już do niemieckiego regulatora we wrześniu, ale ich rozpatrzenie miało zająć nawet cztery miesiące jak informował dziennik.
Problem z dostępem do gazu
Polska konsekwentnie sprzeciwiała się planom budowy zarówno pierwszego Nord Streamu, jak i jego drugiej nitki. Jednak nic te sprzeciwy nie zdziałały. Uruchomienie gazociągu może być powodem braku gazu w europejskich magazynach.
Jak podaje AGSI w Niemczech magazyny zapełnione są w poniedziałek 18 października zaledwie w 70,5 proc.. Z tego magazyny niemieckiej spółki Gazpromu, czyli Astory mają zaledwie 21 proc. potrzebnego gazu ziemnego. Holandia ma zaledwie 61 proc., a Portugalia - 58 proc. Poziom zapełnienia europejskich magazynów wynosi 77 proc.
Polska, Wielka Brytania i Francja to jedyne kraje, które praktycznie mają zapewnione zapasy gazu na zimę. A zima coraz bliżej i gaz z racji rezygnacji w Unii z węgla jest podstawowym źródłem ogrzewania.
Gazociąg Nord Stream 2
Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Gazociąg został ukończony we wrześniu.