Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Nowe dane GUS: polskie pensje stale rosną. Coraz mniej dostaje coraz więcej?
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 19.09.2024 18:32

Nowe dane GUS: polskie pensje stale rosną. Coraz mniej dostaje coraz więcej?

Pieniądze
fot. NBP

Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia. Chodzi o sektor przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w sierpniu 2024 roku. Tempo wzrostu płac jest dwucyfrowe, a na fali wnoszącej utrzymuje się od 2022 roku. Co najbardziej wpływa na podwyżki?

Płace w sektorze rosną od dwóch lat

Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw napędzany jest przede wszystkim przez wzrost płacy minimalnej. Od lipca 2024 roku wzrosła ona o 19,4 proc, a wzrost wynagrodzeń utrzymuje się od początku 2022 roku. 

19 września prezes Głównego Urzędu statystycznego opublikował komunikat, w którym podano aktualne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. 

[…] przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w sierpniu 2024 r. wyniosło 8182,08 zł – czytamy w komunikacie. 

Zobacz też: Amerykanie tną stopy procentowe jak szaleni. NBP coraz bardziej osamotniony. Jak długo?

Powódź obudziła w ludziach najniższe instynkty. Tusk grozi: zero tolerancji

Budowlanka traci etaty, gastro i hotele zyskują

Dynamiczne wzrosty można zaobserwować też poza sektorem przedsiębiorstw. Wypłaty rosną bowiem również w budżetówce - II kw. płace w administracji publicznej podniosły się o 25,2 proc. rok do roku. Tymczasem w sektorze gospodarczym zanotowano wzrosty w wysokości 14,7 proc. 

Według analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw niezmiennie jest niewielki, chociaż według założeń miał być jeszcze mniejszy. W sierpniu bieżącego roku firmy zredukowały liczbę etatów o 0,5 proc. rok do roku – najwięcej w przemyśle oraz budownictwie. W pierwszej branży zatrudnienie spadło o 1,2 proc., natomiast w drugiej – 0,8 proc. rok do roku. Tymczasem liczba etatów rośnie w gastronomii i hotelarstwie. Zanotowano tam wzrost wynoszący 4,8 proc. rok do roku. 

Pracowników najbardziej potrzebują dwie branże

Według PIE, w sierpniu bieżącego roku w polskiej gospodarce było 110,8 tys. miejsc pracy, czyli o 2,1 proc. mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To oznacza, że popyt na nią pozostaje umiarkowany. Zapotrzebowanie na pracowników największe jest w sektorze budowlanym, który jednocześnie traci ich najwięcej oraz w branży ICT (ang. Information and Communication Technologies). 

wynagrodzenia graf Polski Instytut Ekonomiczny.png
fot. Polski Instytut Ekonomiczny