BiznesINFO.pl Polska i Świat Nowe, "letnie" paliwo na stacjach już od 1 maja. Rozruch silnika będzie łatwiejszy
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Nowe, "letnie" paliwo na stacjach już od 1 maja. Rozruch silnika będzie łatwiejszy

2 maja 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Obserwując pogodę za oknem trudno w to uwierzyć, ale mamy już lato, przynajmniej na... stacjach paliw. A to dlatego, że od połowy kwietnia obowiązują tam letnie parametry, jeśli chodzi o olej napędowy. Od 1 maja zmiany w tym zakresie dotyczą benzyny. Sprawdźcie co oznaczają one dla kierowców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od wczoraj stacje paliw sprzedają "letnią" benzynę

  • Czym różni się ona od zimowej

  • Czym jest tzw. prężność par i dlaczego jest ona tak istotna

Na stacjach paliw „letnia” benzyna

Lato zawitało na stacje paliw 16 kwietnia. Od tego bowiem dnia zgodnie z wymogami prawnymi, muszą one sprzedawać olej napędowy o parametrach letnich. W przypadku benzyny zmiany w tym zakresie nastąpiły od 1 maja, czyli od wczoraj. Okres letni na stacjach paliw potrwa do końca września.

Jak wyjaśnia w rozmowie z serwisem autokult.pl Aleksander Wasiura, Kierownik Kategorii Paliw w Cirkle K Polska, w porównaniu z paliwem zimowym i przejściowym, w „letniej” benzynie zmieni się parametr zwany prężnością par. Na jego podstawie można określić zdolność benzyny do zmiany stanu skupienia z cieczy w gaz.

- Benzyna przed spaleniem musi zostać odparowana i zmieszana z powietrzem. Dopiero taka mieszanka o określonych proporcjach ulega zapłonowi w komorze spalania - wyjaśnia Wasiura.

Wspomniana przez przedstawiciela Cirkle K Polska prężność par w przypadku paliwa zimowego wynosi maksymalnie 90 kPa (podobnie jest w przypadku paliwa przejściowego), podczas gdy w przypadku paliwa letniego jest to maksymalnie 60 kPa.

Większość kierowców niespecjalnie zwraca uwagę na jakość paliwa, które tankuje do baków swoich pojazdów, tymczasem jak wyjaśnia autokult.pl, im benzyna ma wyższą prężność par, tym paliwo jest bardziej lotne, co ułatwia rozruch silnika. Z drugiej jednak strony parametr ten nie może być zbyt wysoki, gdyż może skończyć się to powstawaniem tzw. korków parowych wywołujących dławienie się jednostki napędowej, a nawet zgaśnięcie silnika.

Za przestrzeganie norm dotyczących paliwa odpowiadają stacje benzynowe.

- Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie sprzedaży i dystrybucji paliw są zobowiązani do przestrzegania terminów – podkreśla w rozmowie z portalem dr Magdalena Kandefer-Kańtoch, rzecznik prasowy sieci stacji BP.

W tej chwili trwa proces wymiany zapasów benzyn. Choć z uwagi na pandemię jest on utrudniony, to sytuacja pod tym względem nie jest tak zła jak rok temu, gdy poprzednie paliwo stosunkowo długo zalegało na stacjach, a mobilność kierowców spowodowana ograniczeniami była bardzo ograniczona.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat