Nowy dodatek do emerytur. Wnioski można składać już od września, skorzysta więcej osób
Od września 2024 roku w życie wejdą nowe przepisy, które mogą na wysokość niektórych emerytur. Uprawnieni, w związku z nowelizacją ustawy, zyskają prawo do specjalnego świadczenia. Czy te zmiany dotyczą również Ciebie? Poznaj szczegóły nowych regulacji i sprawdź, jak możesz skorzystać z dodatkowych środków.
Emerytury dla Sołtysów - nowe świadczenie od września 2024
Od 16 września 2024 roku wejdą w życie znowelizowane przepisy, które zmienią, przyznawane sołtysom od przeszło roku, specjalne świadczenie emerytalne. Dotąd ustawa przewidywała, że osoby pełniące funkcję sołtysa przez minimum dwie kadencje mogą liczyć na dodatek w wysokości 336,36 zł miesięcznie (początkowo 300 zł, ale 1 marca świadczenie waloryzowano, będzie podlegało tej samej waloryzacji co emerytury każdego roku) . W lipcu 2023 r. Sejm przegłosował zmiany, które lobbowali sami sołtysi , domagając się poluzowania ciasnego, według nich, garnituru wymogów. Po pierwsze; dotąd, żeby dostać dodatek, koniecznym było pełnić funkcję przez min. dwie kadencje, czyli 8 lat. Teraz wystarczy 7 lat.
Aby skorzystać z tego dodatku, uprawnieni sołtysi będą musieli złożyć odpowiedni wniosek. Co do zasady, wypłaty obsługuje KRUS, czyli Kasa rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; czerwcowy raport, który w tym kontekście przywołuje serwis naszemiasto.pl, sugeruje, że pieniądze pobrało 32.409 osób (w sumie 11 011 752,68 zł).
Wniosek i świadkowie
Wniosek powinien zawierać potwierdzenie pełnienia funkcji sołtysa przez wymagany okres, co może być udokumentowane na przykład uchwałą rady gminy. Senacka nowelizacja przeforsowała jeszcze jedną zmianę; dotąd, jeżeli sołtys nie mógł potwierdzić swojej funkcji dokumentami z rady gminy, potrzebował 5 świadków. Teraz wystarczy mu 3. Wnioski, które przez sołtysów zostały już złożone, a jeszcze nierozpatrzone, mają być od września procedowane już zgodnie z nowym prawem, czyli na ich korzyść.
"Sołtysowe" nie wpłynie na inne uprawnienia
Pieniądze z “sołtysowego” mają nie wpływać na inne uprawnienia; nie pomniejszą emerytury, ani nie obniżą ewentualnych świadczeń uzupełniających czy społecznych. Pieniądze dla sołtysów mają być formą uznania za wieloletnie zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności, które - jak ocenili wnioskodawcy - często wykonywane bez odpowiedniego wynagrodzenia.
Zobacz też: Tańsze rachunki dla wybranych. Od dziś część Polaków zapłaci mniej. Tego jeszcze nie było