BiznesINFO.pl Praca Od 1 stycznia ci pracownicy mogą zarabiać więcej. Aby otrzymać dodatek, trzeba spełniać wymagania
fot. Pxhere

Od 1 stycznia ci pracownicy mogą zarabiać więcej. Aby otrzymać dodatek, trzeba spełniać wymagania

10 grudnia 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Nowy rok przyniesie kluczowe zmiany dla wielu pracowników. Jedną z nich, jest podwyżka minimalnego wynagrodzenia, która zacznie obowiązywać już od pierwszego stycznia. Nie wszyscy pamiętają jednak, że wysokość tej stawki przekłada się jednocześnie na wiele innych. Wśród nich jest wynagrodzenie, które często stanowi istotny dodatek do podstawowej wypłaty.

Nowy rok, nowa wysokość dodatku

Dodatek za pracę w porze nocnej jest formą wynagrodzenia dodatkowego, które przysługuje pracownikom za wykonywanie pracy w godzinach uznawanych jako niezgodne z naturalnym rytmem dobowym człowieka. Jego wysokość jest ściśle określona przepisami i zależy od wysokości tak zwanej „minimalnej krajowej”.

Zaplanowana na 2025 rok podwyżka minimalnego wynagrodzenia przełoży się zatem bezpośrednio na wysokość dodatku za pracę w godzinach nocnych. Jakie warunki należy spełnić, by go otrzymać?

Uwaga kierowcy, rząd zapowiada wielkie zmiany na drogach. Wyjadą na nie testowe pojazdy

Dodatek za pracę w nocy - zasady

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pora nocna obejmuje ośmiogodzinny okres pomiędzy godziną 21:00 a 7:00. Oznacza to, że każda praca wykonywana w tym przedziale czasowym kwalifikuje się jako praca nocna, a pracownikowi przysługuje za nią dodatkowe wynagrodzenie.

Co istotne, na dodatek mogą liczyć nie tylko pracownicy rozpoczynający lub kończący swoją zmianę w godzinach nocnych. Pracodawca ma obowiązek wypłacić go również pracownikom, których rozkład czasu pracy obejmuje co najmniej trzy godziny pracy w porze nocnej w każdej dobie lub gdy co najmniej jedna czwarta czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Aby obliczyć wysokość dodatku za pracę w porze nocnej, należy podzielić kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (4666 zł) przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu, a następnie pomnożyć otrzymany wynik przez 20 proc. Otrzymana wartość będzie stanowiła wysokość dodatku brutto za każdą godzinę pracy w nocy.

Przykładowo, w styczniu 2025 roku, przy założeniu 168 godzin pracy w miesiącu, stawka godzinowa wyniesie około 27,74 zł brutto. Dodatek nocny za każdą godzinę pracy w nocy wyniesie wówczas 20 proc. tej stawki, czyli około 5,55 zł brutto.

budowa noc Pxhere.jpg

Dodatek należy się bez względu na rodzaj umowy

Dodatek za pracę w porze nocnej przysługuje niezależnie od zajmowanego stanowiska, czy rodzaju umowy o pracę. Prawo do dodatku mają zatem zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony, jak i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Wyjątkiem od tej zasady są pracownicy wykonujący stale pracę w nocy poza zakładem pracy. W przypadku takich pracowników pracodawca może zastąpić dodatek za pracę w porze nocnej ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Świadczenie na smakołyki, zabawki i gryzaki. Emerytura dla czworonoga to nie mit
Policja ogłosiła wielki protest. Sprawdziliśmy - jednego nie powiedzieli. Strzelają "ślepakami"
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat