Od czerwca zmiany w wypłatach 800+. Rodzice wybranych dzieci stracą prawo do świadczenia, inni muszą pilnować terminu

Nadchodzą dwa ważne terminy związane z wypłacaniem świadczeń 800+. Po pierwsze nadchodzi nowy okres świadczeniowy i bez dopełnienia formalności zachodzi ryzyko utraty ciągłości wypłat. Po drugie zmienią się warunki przyznawania świadczeń, niestety na niekorzyść wielu dotychczasowych beneficjentów.
Nowy okres wypłaty świadczeń 800+. Zmiany dla wielu beneficjentów
Nowy okres świadczeniowy 800+ rozpocznie się 1 czerwca, ale tylko do wtorku 30 kwietnia możliwe jest składanie wniosków bez obaw o przerwę w wypłatach. Skoro termin dostarczania wniosków na okres rozpoczynający się 1 czerwca upływa 30 kwietnia, to co się stanie, jeśli spóźnimy się z formalnościami?
Czytaj więcej: Termin na 800 plus mija niebawem. Sprawdź, jak uchronić się przed utratą świadczeń
Przy przekroczeniu terminu świadczeniobiorca nie otrzyma pieniędzy w terminie, lecz z opóźnieniem – przelew pojawi się dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym, tj. do 31 lipca. Spóźnialski nie będzie przy tym stratny. Opuszczona transza zostanie wyrównana wraz z kolejnym przelewem.


W jaki sposób wnioskować o 800+, aby nie utracić ciągłości wypłat [PORADNIK]
W procedurze składania wniosków na nowy okres nie zaszły żadne zmiany. Nadal dopuszczalne jest tylko wnioskowanie drogą cyfrową. Jest na to kilka sposobów. Pierwszy to oczywiście serwis internetowy PUE ZUS dostępny z poziomu przeglądarki. Zalogować się tam można profilem zaufanym, aplikacją mObywatel czy danymi bankowości elektronicznej.
Również same banki umożliwiają w swoich usługach cyfrowych możliwość wnioskowania o wypłatę świadczenia 800+. Ponadto wniosek można złożyć w portalu Emp@tia. Przygotowano także ścieżkę dla smartfonów i dokumenty można przekazać za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS dostępnej na urządzenia z Androidem i iOS-em (smartfony i tablety).
Ważna zmiana w 800+ po 1 czerwca br. Prawo do świadczeń stracą tysiące dzieci
O ile w procedurach wnioskowania o wypłatę świadczenia nic się zmieniło, o tyle rząd podjął decyzję o ograniczeniu liczby świadczeniobiorców. Szacuje się, że już od 1 czerwca br. prawo do otrzymywania 800+ utracą tysiące rodzin.

Od nowego okresu świadczeniowego pieniędzy nie będą mogły pobierać te rodziny pochodzące z Ukrainy, w których dzieci nie uczęszczają do szkoły. Rząd chce w ten sposób ograniczyć problem de facto wypadnięcia z systemu edukacji dzieci, które wraz z matkami trafiły do Polski po rosyjskiej napaści.
Nie ma to być jednak sposób, by zmusić ukraińskie dzieci do nauki w polskich szkołach, bo od reguły jest wyjątek. Bez problemu po 1 czerwca nadal będą mogły pobierać świadczenia te rodziny, w których dzieci uczą się w bieżącym roku szkolnym zdalnie w najwyższej klasie ukraińskiej szkoły.





































