Od lipca zmiany w przychodniach. Odmienią POZ
1 lipca w życie wejdą zmiany związane z podstawową opieką zdrowotną. Przychodnie je oferujące zmienią swoje funkcjonowanie, przez co lepiej wiedzieć, na jakie zmiany się przygotować.
Zmiany w POZ
Początek lipca to nie tylko kolejny etap podwyżki płacy minimalnej. Tego bowiem dnia wejdą w życie dwie zmiany związane z opieką zdrowotną w Polsce .
Przede wszystkim, jak podaje Gazeta.pl, odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego . Został on wprowadzony z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku. Jednak ważniejszą zmianą będzie ta dotycząca podstawowej opieki zdrowotnej.
Finansowanie na nowo
Zmiana w POZ dotyczy zastąpienia wskaźnika korygującego dodatkiem kwotowym . Z informacji NFZ cytowanych przez Gazetę.pl i portal.abczdrowie.pl wynika, że chodzi o świadczenia opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorych.
Wprowadzenie zmian jest rezultatem konsultacji wśród ekspertów realizatorów świadczeń POZ . Natomiast wycofywany współczynnik koryguje stawkę kapitacyjną 3,2.
Lepsza pomoc dla chorych
Z informacji portalu Gazeta.pl wynika zatem, że na zmianach skorzystają osoby z chorobami przewlekłymi . Łączny koszt roczny wprowadzonych zmian ma wynieść ok. 220 mln zł.
Poprawę mają odczuć pacjenci z zakresu czterech dziedzin . Według listy Gazety.pl chodzi o pulmunologię (m.in. przewlekłe zapalenia oskrzeli czy rozedma płucna), kardiologię (np. niewydolność serca), endokrynoloię (np. choroby tarczycy) i diabetologię (cukrzyca).