BiznesINFO.pl Handel Ogromna drożyzna przed świętami. Ceny tych produktów rosną jak szalone
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Marek BAZAK/East News

Ogromna drożyzna przed świętami. Ceny tych produktów rosną jak szalone

6 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

To nie są dobre wiadomości dla fanów słodkich wypieków i czekolady. Ceny kakao w ciągu ostatniego roku wzrosły aż trzykrotnie - przekazała w swoim raporcie firma Wedel. Oznacza to, że ceny słodyczy będą szybować w górę. Drożeją także dwa inne produkty, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze portfele przed świętami Bożego Narodzenia.

Dlaczego ceny kakao rosną i jak wpłynie to na ceny słodyczy?

Z raportu "Światowy i polski rynek słodyczy czekoladowych", który zaprezentowała firma Wedel, wynika, że ceny kakao na światowych rynkach są niestabilne i mogą znacznie zmieniać się w bardzo krótkim czasie. Przyczyną tych zmian jest zwykle wysokości plonów (zależnych od warunków pogodowych), popyt ze strony producentów czekolady i spekulacje na giełdach towarowych. Te informacje mogą zaniepokoić Polaków, bowiem z zaprezentowanych w raporcie danych wynika, że nasi rodacy zjadają średnio 5,8 kg czekolady rocznie, a ich apetyt na słodycze z roku na rok rośnie.

Według przedstawicieli Wedla wpływ na wysokie ceny kakao będą miały także regulacje Unii Europejskiej, a konkretnie Rozporządzenie EUDR (European Union Deforestation Regulation). Jego przepisy nakładają na firmy obowiązek ścisłego monitorowania pochodzenia surowców o wysokim ryzyku związanym z wylesianiem, takich jak kakao, olej palmowy czy kawa.

Zobacz też: Sprawdziliśmy ceny w McDonalds w Polsce i Londynie. Gdzie jest drożej? Zdziwicie się

Skarbówka sprawdza przelewy i kredyty. Ujawniono niepokojące dane

Rekordowa cena za tonę masła

Te czynniki mogą spowodować, że ciasta i desery, które Polacy szykują w dużych ilościach na święta Bożego Narodzenia i sylwestrowe imprezy, mogą znacznie podrożeć. Najprawdopodobniej wszyscy odczujemy to podczas przedświątecznych zakupów. Wedel informuje, że rosną także ceny masła, które wchodzi w skład wyrobów czekoladowych. Wedel wykorzystuje 1 proc. całej krajowej produkcji tego surowca w Polsce.

Z raportu Wedla wynika, że za masło na rynku surowców trzeba obecnie nawet 8 tys. euro za tonę. Podkreślono, że również ceny skupu jaj osiągnęły historycznie wysoki próg w 2023 roku i pozostają w ostatnich kwartałach na podwyższonym poziomie. "Takie wzrosty wynikają z ograniczonej podaży, wysokich kosztów pasz oraz okresowego występowania ptasiej grypy" - informują autorzy raportu cytowanego przez PAP.

Polska wśród największych eksporterów tego produktu w Europie

Według raportu, w 2023 roku Polska zajęła trzecie miejsce wśród eksporterów czekolady i batonów czekoladowych w Unii Europejskiej. W tym czasie wyeksportowaliśmy 115 tys. ton tych słodyczy. Przed nami w rankingu znajdują się Niemcy (221 tys. ton) oraz Holandia (123 tys. ton). Firma Wedel najwięcej produktów wysyła na sprzedaż do USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Jak wynika z raportu Wedla, aktualna cena za tonę kakao na giełdzie w Londynie to 5 tys. 102 funtów. Największym producentem tego surowca na świciecie jest Wybrzeże Kości Słoniowej (1634 tys. ton ziaren rocznie). Na drugim miejscu jest Ghana (471 tys. ton ziaren rocznie), a na trzecim miejscu Ekwador (440 tys. ton ziaren rocznie).

Zobacz też: Sprawdziliśmy ceny w McDonalds w Polsce i Londynie. Gdzie jest drożej? Zdziwicie się

Jeden ruch rządu sprawi, że ceny mieszkań w Polsce spadną. Eksperci nie mają wątpliwości
Lidl przesadził z promocją? Niektórym to się nie spodoba
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat