Ogromne zainteresowanie Polaków, złożono już 1,4 mln wniosków o dodatkowe pieniądze. Padła ważna zapowiedź
Na początku minionego roku szkolnego 2022/2023 rodziny wydały na zakup podręczników, przybory szkolne i obowiązkowe opłaty średnio 1536 zł – tak wynika z zeszłorocznego badania CBOS. Wsparciem finansowym w tym zakresie ma być program “Dobry Start”. W środę 19 lipca ZUS poinformował, że Polacy złożyli już 1,4 mln wniosków o pieniądze wypłacane właśnie w ramach tego programu.
Dla kogo dodatkowe 300 zł?
O świadczenie w wys. 300 zł wypłacane w ramach programu “Dobry Start” mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie prawni tych dzieci, które uczą się w szkole i nie ukończyły 20. roku życia lub 24. roku życia, jeśli są niepełnosprawne. Pieniędzy nie można otrzymać na dziecko będące w zerówce lub studenta.
ZUS wskazał, kiedy wypłaci pieniądze
Obsługa programu "Dobry start" przebiega bardzo sprawnie. Każdego dnia do ZUS wpływają nowe wnioski. Pod koniec tygodnia ruszą wypłaty świadczeń – poinformowała na łamach PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje otrzymanie świadczenia najpóźniej do 30 września. Urzędnicy poinformowali w mediach społecznościowych, że przyjęli już 1,4 mln wniosków na łącznie 2 mln dzieci.
Jak i kiedy złożyć wniosek?
ZUS przyjmuje wnioski od początku lipca do końca listopada (przedłużenie tego terminu dotyczy sytuacji, w której dziecko mające ponad 20 lat uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada). Wnioski należy składać drogą elektroniczną: za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej bądź portalu Emp@tia.