Ogromne zmiany w płaceniu gotówką. Ile pieniędzy możemy trzymać w domu?
Płatności bezgotówkowe oraz gromadzenie oszczędności na kontach bankowych zyskuje coraz większą popularność. Jednak spora część osób stawia na tradycyjne sposoby i woli swoje pieniądze trzymać w “skarpecie”. Czy w tym przypadku obowiązują limity?
Przechowywanie oszczędności w "skarpecie"
Zdecydowana większość osób przechowuje swoje oszczędności na kontach bankowych. Jednak znajdują się też tacy, którzy zupełnie nie ufają bankom i swoje pieniądze wolą trzymać w domu. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, bo posiadanie dużych sum w “skarpecie” może by niebezpieczne.
Zobacz także: Właśnie się zaczęło. Totalne szaleństwo w Biedronce, ten produkt dostaniesz nawet za darmo
Nowe przepisy dotyczące płatności gotówkowych
Ważne jest to, że wraz z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać limity transakcji gotówkowych . Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to w ich przypadku limit płacenia gotówką wynosi 8000 złotych w ramach jednej transakcji z innym przedsiębiorcom. Natomiast jeśli chodzi o konsumentów, to dla nich limit wynosi 20 000 złotych w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcom. Warto wspomnieć, że wyżej wymienione limity dotyczą kwot brutto.
Czy są limity posiadania w domu gotówki?
A jak jest w przypadku przechowywania gotówki w domu? Tak naprawdę żadne przepisy nie regulują tego , ile pieniędzy możemy mieć w domu i decyzję każdy podejmuje we własnym zakresie. Jak zauważa portal “Strefa Biznesu”, trzymanie dużej ilości gotówki “w skarpecie” jest nieopłacalne oraz niepraktyczne. Jednak w niektórych miejscach wciąż zapłacimy jedynie tradycyjną metodą, więc warto mieć przy sobie jakąś kwotę na wszelki wypadek.