Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ogrzewanie będzie jeszcze droższe. Resort przygotował już specjalne rozporządzenie
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 27.03.2021 01:00

Ogrzewanie będzie jeszcze droższe. Resort przygotował już specjalne rozporządzenie

Ceny ogrzewania w górę
pxhere.com

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wzrosną opłaty za ogrzewanie

  • Dlaczego ceny ogrzewania pójdą w górę

  • Jak można uniknąć podwyżek

Ogrzewanie w górę

Ceny ogrzewania będą nieuchronnie rosnąć. Wszystko dlatego, że polskie elektrownie węglowe tracą rentowność w związku ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2.

Od 2020 roku wzrosły od 25 do 41 euro za tonę emisji CO2. Jak podaje portal Business Insider, powodem tego jest dopuszczenie przez Komisję Europejską funduszy inwestycyjnych do spekulacji na rynku uprawnień, a także prawie całkowite wyzerowanie liczby przydzielanych praw darmowych.

Podwyżka nie ominie zatem nikogo. PGE, największy producent energii, zamiast 5,5 mld zł może zapłacić nawet 11 mld zł.

Do tej pory podwyżka rachunków za ogrzewanie, o której mówili eksperci z KOBiZE w rozmowie z “Faktem”, nie była informacją oficjalną. Ministerstwo Klimatu postanowiło wyjaśnić sprawę. Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie zezwolenia na uwzględnianie w cennikach firm ciepłowniczych drastycznie wzrastających kosztów wykupu praw do emisji CO2.

Proponuje się umożliwić zmiany taryf dla ciepła, ze względu na istotną zmianę ceny uprawnień do emisji CO2, w sposób szybki, bez konieczności badania i analizowania całej taryfy dla ciepła. Umożliwi to zakończenie postępowania administracyjnego bez zbędnej zwłoki i pozwoli wprowadzić ją do stosowania - co umożliwi pokrycie rosnących gwałtownie kosztów emisji” - napisano w uzasadnieniu.

Podwyżki cen ogrzewania można byłoby uniknąć

Oczywiste jest, że przedsiębiorstwa nie mogą stale być stratne. Problem polega jednak na tym, że środki z praw do emisji CO2 trafiają do polskiego budżetu, w związku z czym rozwiązaniem byłoby po prostu obniżenie akcyzy na prąd oraz VAT na prąd i ogrzewanie. Dzięki temu gospodarstwa domowe nie musiałyby płacić więcej, a państwo i spółki ciepłownicze wyszłyby na tym na zero.

W tej chwili nie wiadomo jednak, czy Ministerstwo Finansów w ogóle rozważa takie rozwiązanie. Rozporządzenie resortu klimatu i środowiska w sprawie zezwolenia na zmiany w cennikach ma wejść w życie 15 kwietnia 2021 r.