BiznesINFO.pl Praca Opieka nad dzieckiem - zasady przyznawania urlopu
pixabay.com

Opieka nad dzieckiem - zasady przyznawania urlopu

23 maja 2021
Autor tekstu: Michał Fitz

Osoby nieposiadające dzieci mają niewiele powodów, które mogą sprawić, że nie będą w stanie pójść do pracy. Sytuacja zgoła inaczej wygląda w przypadku rodziców, gdyż ich potomkowie, szczególnie w młodym wieku, mogą przysporzyć najróżniejszych powodów, przez które trzeba będzie z nimi zostać w domu. Jak w takich przypadkach wygląda załatwianie odpowiedniego urlopu, który pozwoli na zajęcie się pociechą? Opieka nad dzieckiem – zasady przyznawania urlopu. Jakie one są?

Opieka nad dzieckiem – zasady przyznawania urlopu, gdy dziecko jest zdrowe

Na początku należy zaznaczyć, że urlop z tytułu opieki nad dzieckiem może zostać przyznany również wtedy, gdy dziecko jest zdrowe, choć powszechnie rozumie się, że wolne bierze się tylko wówczas, gdy potomkowi coś dolega. Nie jest to prawda, gdyż kodeks pracy przewiduje dla rodziców 2 dni urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem, niezależnie od stanu jego zdrowia.  Wspomniany urlop przysługuje obojgu rodzicom, ale suma wolnych dni jest wspólna dla obydwojga. Oznacza to, że nie ma możliwości, by najpierw mama skorzystała z 2 dni tego urlopu, a następnie tata. Rodzice muszą podzielić te 2 dni między siebie, oczywiście jeśli mają takie życzenie, bo może on też być wykorzystany w całości przez jednego z opiekunów. Jest to urlop, który rodzice maja prawo wykorzystać raz w trakcie jednego roku kalendarzowego. W przypadku niewykorzystania go, dni nie sumują się z lat poprzednich, a po prostu przepadają. Warto dodać, że urlop ten jest płatny w 100%.

Należy także nadmienić, że 2 dni robocze równorzędne są 16 godzinom pracy, więc urlop można rozłożyć na taki wymiar czasowy. Wówczas przysługujące 16 godzin urlopu można dowolnie rozdzielić, by na przykład codziennie przez tydzień być w pracy o 3 godziny krócej.  W momencie brania go należy się jednak zdecydować, czy będzie on przysługiwał w dniach czy w godzinach, nie ma możliwości jednoczesnego podziału tego urlopu na dzień i godziny. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku takiego urlopu, liczba godzin zależna jest od podejmowanego etatu. Jeśli rodzic nie pracuje w pełnym wymiarze etatowym, wówczas liczba godzin urlopu jest odpowiednio pomniejsza. Co ciekawe, ten mechanizm nie działa w przypadku, gdy rodzic zdecyduje się na wzięcie urlopu w całych dniach. W takim wypadku zawsze przysługują 2 dni urlopu.

Warto zaznaczyć, że długość tego urlopu nie rośnie ze względu na ilość dzieci. Niezależnie od ich liczby rodzicom przysługują tylko 2 dni. Dodatkowo można go wziąć tylko wówczas, gdy dziecko ma mniej niż 14 lat. Gdy przekroczy ten wiek graniczny, urlopu z tego tytułu nie będzie można już wziąć. Skorzystać z tego zwolnienia z pracy nie mogą również osoby zatrudnione na mocy umów cywilnoprawnych czyli umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Im takie prawo po prostu nie przysługuje.

Opieka nad dzieckiem – zasady przyznawania urlopu, gdy dziecko jest chore

W przypadku, gdy potrzebny jest urlop, który ma pomóc w opiece nad chorym dzieckiem, zasady jego przyznawania są inne. Nie ma on bowiem określonych ram czasowych. Te determinuje zwolnienie wypisane przez lekarza, który powinien ocenić, ile dni dziecko powinno pozostać pod opieką rodzica. Co ważne, takie zwolnienie nie jest też w 100% płatne, w przeciwieństwie do urlopu przeznaczanego na zdrowe dziecko. W przypadku zwolnienia związanego z chorobą potomka rodzic będzie otrzymywał 80% przeciętnego wynagrodzenia, które oblicza się na podstawie ostatnich, przepracowanych 12 miesięcy.

Opieka nad dzieckiem – pozostałe rodzaje urlopów

Warto wiedzieć, że powyższe rodzaje urlopów nie są jedynymi, które przysługują rodzicom. Podstawowym rodzajem zwolnienia z pracy jest również urlop macierzyński. Z jego tytułu matce dziecka przysługuje od 20 do 37 tygodni w zależności od liczebności dzieci w trakcie porodu. Warto pamiętać, że do 6 tygodni z tego okresu można wykorzystać już przed porodem. Przedłużeniem urlopu macierzyńskiego jest urlop rodzicielski, który może wynieść od 32 do 34 tygodni w zależności od ilości dzieci. Są to również urlopy płatne. Wypłacana wówczas pensja może wynieść 100% dotychczasowego wynagrodzenia, o ile wykorzystany będzie jedynie urlop macierzyński albo 80% w przypadku zdecydowania się na urlop rodzicielski.

Obserwuj nas w
autor
Michał Fitz

Redaktor Michał Fitz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat