BiznesINFO.pl Finanse Opłata skarbowa od pełnomocnictwa
pixabay.com

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

22 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Chajzler

Kto może zostać pełnomocnikiem i jakie są rodzaje pełnomocnictw?

Pełnomocnikiem może zostać osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwa można udzielić w formie pisemnej, elektronicznej lub przez zgłoszenie do protokołu. Pełnomocnik zastępuje osobę reprezentowaną podczas jej nieobecności.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może opublikować dane pełnomocnika w CEiDG, co jest jednoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie, nie wymaga zatem każdorazowego składania dokumentu pełnomocnictwa.

Kodeks cywilny przewiduje trzy podstawowe typy pełnomocnictw:

  • pełnomocnictwo ogólne – udzielane, gdy działania pełnomocnika mają ograniczać się jedynie do zwykłego zarządu,

  • pełnomocnictwo rodzajowe – upoważnienie pełnomocnika do wykonywania czynności, które mogą wykraczać poza zakres zwykłego zarządu,

  • pełnomocnictwo szczególne – wydawane jest do dokonania określonej czynności.

Kiedy opłata skarbowa od pełnomocnictwa jest konieczna?

Nie każde udzielenie pełnomocnictwa niesie za sobą konieczność uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa z tego tytułu. Ustawa o opłacie skarbowej nakłada obowiązek dokonania opłaty skarbowej w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym oraz dopuszcza zwolnienie z opłaty skarbowej:

  • małżonka,

  • wstępnego (rodzicie, dziadkowie),

  • zstępnego (dzieci, wnuki),

  • rodzeństwa,

  • osoby ujawnionej jako pełnomocnik w CEIDG,

  • kontaktów z ZUS-u.

UWAGA! Nieuiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa stanowi wykroczenie skarbowe, które może być karane nawet do wysokości dwudziestokrotności pensji minimalnej.

Ile wynosi opłata skarbowa od pełnomocnictwa i w jaki sposób ją uiścić?

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa wynosi 17 zł. Ulega ona zwielokrotnieniu w zależności od liczby złożonych pełnomocnictw, zarówno w postaci złożenia przed jednym organem w wielu sprawach, jak i przed różnymi organami.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa może zostać dokonana w formie bezgotówkowej poprzez wpłatę na rachunek bankowy urzędu miasta, gminy itp. właściwego terytorialnie dla organu, do którego składane jest pełnomocnictwo.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Chajzler

Magdalena Chajzler

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat