BiznesINFO.pl Finanse Oszczędności najlepiej trzymać w gotówce? Zdaniem ekspertów niekoniecznie
Pixabay

Oszczędności najlepiej trzymać w gotówce? Zdaniem ekspertów niekoniecznie

21 lipca 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Gdzie najlepiej lokować oszczędności?

Umieszczanie oszczędności na lokacie ma na celu uniknięcie strat związanych z inflacją. Odsetki naliczane regularnie od zgromadzonych na lokacie funduszów powinny wyrównywać spadek siły nabywczej pieniądza związany ze wzrostem przeciętnego poziomu cen. Przy korzystnym oprocentowaniu można także liczyć na zyski. W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa RPP obniżyła w maju stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu. "Główna stawka (referencyjna) spadła z 0,5 proc. do 0,1 proc. Oprocentowanie depozytów w NBP jest ciągle zerowe, a kredyty są na 0,5 proc. (poprzednio 1 proc.)" - informował portal money.pl.

W związku z obniżeniem stóp procentowych dokonanym przez RPP spadła także wysokość rat kredytów, co było dobrą wiadomością dla kredytobiorców. Jednak osoby umieszczające oszczędności na lokatach mają powody do narzekań. Jak podaje portal mojafirma.infor.pl, zerowe oprocentowanie lokat, w wyniku której przestają one przynosić zyski, może być dopiero początkiem złych wieści dla osób składujących na nich swoje oszczędności. Nie jest wykluczone, że wprowadzone zostanie oprocentowanie zerowe, czyli opłata za trzymanie pieniędzy na lokacie. W tej sytuacji klienci banków mogą zastanawiać nad innymi sposobami lokowania oszczędności.

Oszczędności w funduszu inwestycyjnym

Portal mojafirma.infor.pl zwraca uwagę na fakt, że wiedza finansowa Polaków jest nikła. Część z nich może zdecydować się na trzymanie oszczędności w gotówce, co nie jest dobrym pomysłem. Według NBP od końca lutego do końca maja ilość gotówki w obiegu wzrosła - głównie wskutek zwiększonej częstotliwości i zwiększonych kwot wypłat z bankomatów - aż o 23%. Rozwiązaniem dla zawiedzionych użytkowników lokat mogłoby być inwestowanie w fundusze inwestycyjne lub na giełdzie, lecz akurat tutaj na przeszkodzie stać może właśnie brak wiedzy.

"Jednym z najtrudniejszych dla Polaków zagadnień jest inwestowanie – 57 proc. wskazuje niedostateczny poziom wiedzy jako kluczową barierę w inwestowaniu na giełdzie" - czytamy na mojafirma.infor.pl. Z drugiej strony świadomość własnych ograniczeń może skłonić początkujących inwestorów do skorzystania z usług doradztwa finansowego.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat