Papież zachęca młodych do programowania. Za przedsięwzięciem „Code with Pope” stoi Polak
Papież Franciszek idzie z duchem czasu i dostrzegł potrzebę zachęcania młodych do nauki programowania. W ramach inicjatywy „Code with Pope” zapoczątkowanej przez polskiego programistę i przedsiębiorcę, Mirona Mironiuka, biskup Rzymu chce, by jak najwięcej młodych osób zainteresowało się tworzeniem oprogramowania.
Polak chce uczyć programowania z papieżem
Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości elementarnej znajomości dowolnego języka programowania będzie oczekiwać się także poza branżą IT, np. do zaawansowanej pracy z Excelem. Z potrzebę nauczania programowania od najmłodszych lat zdaje sobie Papież Franciszek, który zatwierdził zainicjowane przez Mirona Mironiuka, 34-latka z Wrocławia, przedsięwzięcie „Code with Pope”, czyli programuj z papieżem.
Mironiuk jest założycielem i szefem firmy Cosmose AI, która rozwija oprogramowania zdolne bez połączenia z internetem przewidywać praktyki zakupowe użytkowników. Posługując się zanonimizowanymi danymi, firma założona przez Wrocławianina dostarcza podmiotom e-commerce dane na temat zwyczajów zakupowych, pozwalając im precyzyjniej budować ofertę. Cosmose AI jest już wyceniana na ponad 2 mld złotych.
Niezwykły projekt Polaków. Pracują nad specjalnym symulatorem, który pomoże w nauce spawania„Code with Pope”
Po sukcesu swojego przedsiębiorstwa Mironiuk zdecydował, że czas poświęcić popularyzacji umiejętności programowania. W rozmowie z BBC przekazał on, że w poszukiwaniu sposób na popularyzację swoich pomysłów i wartości wpadł na pomysł, aby zwrócić się w tym celu do Watykanu, który mógłby powiedzieć o nich katolikom na całym świecie:
Wierzymy, że zaangażowanie papieża pomoże ich przekonać, by poświęcić temu trochę czasu i nauczyć się programować za darmo.
Tak powstała inicjatywa „Code with Pope”, która uzyskała już formalna aprobatę Franciszka. Dzięki niej osoby w wieku od 11-15 lat będą mogły nauczyć się za darmo Pythona online, na działającej już stronie codewithpope.com.
Czego nauczą się kursanci?
Program przewiduje 60 godzin nauki z użyciem wysokiej jakości materiałów edukacyjnych przygotowanych w językach angielskim, hiszpańskim, polskim i włoskim. Po ukończeniu kursu jego uczestnicy będą już znać podstawy Pythona: poznają takie zagadnienia jak zmienne, pętle, warunki, a w końcu funkcje i obiekty.
Nauka programowania w ramach inicjatywy „Code with Pope” jest realizowana w ramach Cosmose AI Non-Profit Initiative i jest całkowicie bezpłatna. Projekt wsparł Instytut Stanisława Lema oraz szkoła programowania Codeforia.