Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Paszport covidowy, będzie ważny krócej. Komisja Europejska zmienia zasady
Joanna Leja
Joanna Leja 21.12.2021 01:00

Paszport covidowy, będzie ważny krócej. Komisja Europejska zmienia zasady

IMG 20211221 155626
Biznesinfo

Paszport covidowy, będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni), a nie jak obecnie przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Taką decyzję podjęła we wtorek 21 grudnia Komisja Europejska. Do tej pory w Unii Europejskiej wydano 807 milionów certyfikatów.

Nowe przepisy dotyczą 27 krajów UE od 1 lutego 2022 roku. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

– Komisja przyjęła dziś przepisy dotyczące unijnego cyfrowego certyfikatu covidowego, ustanawiając wiążący okres akceptacji 9 miesięcy (dokładnie 270 dni) świadectw szczepień do celów podróży wewnątrzunijnych – poinformowała Komisja Europejska.

Komisja tłumaczy, że okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień.

Po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ — jak podała Komisja — obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej.

Nowe zasady dotyczące paszportów covidowych dotyczą tylko podróżowania pomiędzy krajami członkowskimi, ale Komisja zachęca rządy do tego, by ważność tych certyfikatów na użytek wewnętrzny została ujednolicona w imię przejrzystości zasad z punktu widzenia obywateli.

Jak podaje KE, przepisy wejdą w życie pod warunkiem, że w UE nie znajdzie się większość blokująca wśród państw członkowskich. Komisja podkreśliła jednak, że wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne koordynowała ze wszystkimi krajami UE.