Pierwsza transza pomocy dla powodzian. Wiemy do kogo trafią pieniądze
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało przeznaczenie pierwszej puli środków dla obszarów dotkniętych powodzią. W grę wchodzą miliony złotych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W pierwszej kolejności środki trafią przede wszystkim do strażaków, ale nie tylko do nich.
Miliony złotych na początek
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Opolu ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała pierwszą transzę pomocy dla regionów oraz instytucji zmagających się ze skutkami klęski żywiołowej. Ma ona wynieść 21 milionów złotych w formie dotacji z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak zaznaczyła ministra, ta kwota do dopiero początek.
W dotacjach to 21 mln zł, ale chcemy do tego dołożyć pulę ok. 100 mln zł w niskooprocentowanych pożyczkach powiedziała Paulina Hennig-Kloska.
Wiadomo na co pójdą pierwsze i kolejne pieniądze
Pierwsza pula środków ma trafić do straży pożarnych, a także centrów zarządzania kryzysowego i najbardziej borykających się ze skutkami powodzi samorządów. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakupy strategiczne, w tym głównie na agregaty prądotwórcze wykorzystywane między innymi do zasilania pomp wodnych. Na liście najpilniejszych zakupów znajdują się również worki z piaskiem oraz wszystkie narzędzia i materiały potrzebne do zabezpieczenia budynków.
O ile pierwsza transza ma być przeznaczona przede wszystkim na walkę z żywiołem i zapobieganie zniszczeniom oraz ludzkim dramatom, to kolejna ma służyć usuwaniu skutków powodzi. Chodzi tu na przykład o likwidację skażeń, naprawę wodociągów i kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody.
Klęska żywiołowa
Z projektu rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że stan klęski żywiołowej na zalanych terenach potrwa 30 dni. Według nieoficjalnych informacji już wkrótce informację tę ogłosi premier Donald Tusk, który już w niedzielę zapowiedział, że zlecił przygotowanie rozporządzenia o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.
Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - napisał premier.
Specjalne posiedzenie Sejmu w sprawie aktualnej sytuacji powodziowej zapowiedział też marszałek Szymon Hołownia.
Ta sytuacja musi się spotkać i spotyka się już z reakcją również na tym poziomie państwowym. Chcę zadeklarować, że Sejm jest w pełnej gotowości, żeby współpracować z rządem, Senatem i prezydentem we wszystkim, co będzie potrzebne, aby ulżyć tym, którzy stracili swoje dobytki – mówił Szymon Hołownia.
Możliwe, że podczas specjalnego posiedzenia , Sejm uchwali zmiany w ustawie o zasiłku powodziowym, który w ich wyniku miałby zostać zwiększony.