BiznesINFO.pl Technologie Pierwsze takie wyłączenie fotowoltaiki. Prosumenci mogą żądać rekompensat
Fot. Unsplash/Matthew Henry

Pierwsze takie wyłączenie fotowoltaiki. Prosumenci mogą żądać rekompensat

28 marca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Po raz pierwszy w historii spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczna zdecydowała o wyłączeniu instalacji fotowoltaicznych w dzień powszedni. Podobne przypadki zdarzały się już wcześniej, jednak tylko w weekendy. To przykład poniekąd kuriozalnej sytuacji kiedy OZE wyłącza się na rzecz ciągłości działania elektrowni węglowych.

Nadwyżki w sieci energetycznej

Jak informuje serwis benchmark.pl, do pierwszego wyłączenia fotowoltaiki w dzień powszedni doszło 26 marca. Jak dotąd w marcu 2024 r. doszło do trzech takich wyłączeń, jednak wcześniej miały one miejsce w weekendy – było tak 3 i 10 marca w godzinach kolejno 12:00-15:00 oraz 7:00-16:00.

Powodem wyłączenia była nadmierna ilość energii w sieci elektronicznej . Dochodzi do niej najczęściej w weekendy i jest to oczywiste choćby ze względu na wstrzymanie działalności zakładów produkcyjnych.

Jak samodzielnie odczytać licznik prądu? Tak skontrolujesz zużycie energii

Pierwsze wyłączenie w dzień powszedni

We wtorek do redukcji energii generowanej przez fotowoltaikę doszło w godzinach 11:00-14:00 . W wysokościach 1201 MW wyłączenie nastąpiło od 11:00 do 12:00, od 12:00 do 13:00 w 1877 MW i od 13:00 do 14:00 na wysokości 1711 MW.

Wyłączanie ekologicznych, nisko lub zeroemisyjnych źródeł energii , jak fotowoltaika, po to, by w sytuacji nadwyżek korzystać z energii węglowych, wydaje się pomysłem chybionym. Niestety, nasze elektrownie nie umożliwiają dynamicznych dostaw i działają w sposób ciągły.

W ten sposób, mimo oczywistego kierunku modernizacji naszego miksu energetycznego, to polegające na paliwach kopalnych, wysokoemisyjne źródła energii mają pierwszeństwo w dostawach , a OZE są wyłączane.

Prosumenci mogą żądać rekompensat

Wyłączanie fotowoltaiki to także starty dla gospodarstw domowych, które sprzedają zieloną energię do sieci. Dobra wiadomość jest taka, że prosumenci mogą ubiegać się o zwroty za energię , która ze względu na nadwyżki w sieci nie została sprzedana. Mogą oni składać wnioski o rekompensatę za utracone przychody.

Źródło: benchmark.pl

Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć
Banalny trik zmniejszy wysokość rachunku za prąd. Każdy powinien go znać
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat