BiznesINFO.pl Technologie PKO nauczy Cię oszczędzać: Pokazali nową lokatę. Takiej dotąd w Polsce nie było
Photo by Jakub Żerdzicki on Unsplash/zdjęcie ilustracyjne

PKO nauczy Cię oszczędzać: Pokazali nową lokatę. Takiej dotąd w Polsce nie było

5 kwietnia 2025
Autor tekstu: Michał Górecki

PKO Bank Polski powołał strategię operacyjną 2025-2027. Jednym z jej elementów jest oferta skierowana do indywidualnych użytkowników kont bankowości elektronicznej, która ma pobudzić świadomość gospodarczą i zwiększyć oszczędnościowe wolumeny przypadające na poszczególne gospodarstwo. Na tym rozwiązaniu wielu klientów banku może zarobić.

PKO: Nowa lokata już od kwietnia. Tak będzie wyglądać oprocentowanie

PKO BP zaprezentowało założenia programowe powoływanego produktu finansowego w dniu otwarcia naborów: w czwartek 3 kwietnia. “ Mój kapitał ” to aparat systematycznego, średniookresowego oszczędzania, którego oprocentowanie ma być zależne od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego . To jeden z kluczowych szczegółów ofertowych. Lokata ma stawiać na elastyczność, bo choć okres obowiązywania wynosi 5 lat, w trakcie “lokatowego związku” z bankiem można np. zmieniać liczbę dokonywanych w miesiącu transakcji . Decyzja banku może być powiązana z odwilżą w NBP – chodzi o stopy procentowe , które bezpośrednio, w przypadku tego produktu, wpłyną na nasze oprocentowanie.

Zobacz też: Koniec najpopularniejszej ulgi. Nowe opłaty za śmieci i tajemnicze prawo o czystości

Za wjazd do krajów UE trzeba będzie zapłacić. Bruksela rozważa już stawki
Dokument z PRL-u na wagę złota. Posiadaczom należy się nawet 30 tys. zł

Największy bank w Polsce chce nas nauczyć oszczędzania. "Skłonność do oszczędzania rośnie"

Paweł Metrycki, dyr. Pionu Ryzyka Bankowego w PKO w kontekście powołania nowego modelu oszczędnościowego podnosi, że potencjał do wykorzystania jest znaczny. – Skłonność do oszczędzania wśród klientów indywidualnych rośnie - opiniuje, dodając, że bank dostrzega niszę w dużej zmienności produktów oszczędnościowych dostępnych na rynku. – Klienci nie chcą co chwilę szukać krótkoterminowych lokat „na nowe środki”, chcą dobrej lokaty na lata – diagnozuje, przywołując, że w strukturze największych banków w kraju dominują rachunki i depozyty na okres ok. 1 miesiąca . (85 proc. wszystkich zgromadzonych na polskich kontach bankowych oszczędności).

Lokata “Mój Kapitał” , uwzględniając zatem aparat np. zmiennej liczby transakcji w trakcie obowiązującej umowy, ma stanowić elastyczny, nastawiony na klientów indywidualnych model, odpowiadający w czasie rzeczywistym na możliwości finansowe uczestnika lokaty

"Chcemy zwiększyć udział oszczędności". Na początek – miliardy. Jest potencjał i przeszkody

Plan banku jest relatywnie prosty: udostępnić klientom indywidualnym rachunek przejrzysty i intuicyjny (bez tzw. gwiazdek*), ale jednocześnie średnioterminowy – lokatę otwieramy na 5 lat. To, jak mówi Paulina Muskała-Ruszczyk , dyr. Departamentu Produktów Oszczędnościowych PKO BP, stanowi realizację celu wspomnianej strategii na lata 2025 – 2027. A jednocześnie ma stanowić odpowiedź na podupadające oszczędności przeciętnego gospodarstwa domowego .

glapinski 2 fot Andrzej Iwanczuk EN.jpg
Zyski z lokaty będą uzależnione od decyzji Narodowego Banku Polskiego. Fot. Andrzej Iwanczuk/East News

Może być trudno, choć jest potencjał: dane rynkowe z 2024 r., do których dotarła wywiadownia Opinia24 w ramach zlecenia od firmy Tavex (skup złota), wynika, że w minionych 24 miesiącach oszczędności gromadziło 57 proc. Polaków. Mało, dużo? W porównaniu z 2023 r. – mało, bo notujemy spadek z 72 proc. Z drugiej strony z analizy “Rzeczpospolitej" z połowy lutego br. wynika, że nasze skumulowane oszczędności sięgnęły rekordowej kwoty 1,9 bln złotych (+ok. 250 mld zł rdr.). Lata 2021/2022 też nie były najgorsze, przeciętne oszczędności Polaka wzrosły z ok. 30 tys. zł do blisko 36 tys. (dane za raportem Assay Index 2022). Tyle, że ta dwulatka to niewidziane od dawna poziomy inflacji, więc co zaoszczędziliśmy – straciliśmy.

Potencjalnym problemem może być… uzależnienie od NBP. W Polsce Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje politykę bankową, 19. miesiąc z rzędu utrzymując niezmieniony próg stóp procentowych. W produkcie PKO to właśnie od niech będzie zależało nasze oprocentowanie. Rozsądnym wydaje się więc pytanie – ile wyniesie stopa referencyjna, a zatem jednocześnie nasz procent składany z oszczędności?

Mój kapitał w PKO BP. Szczegóły lokaty. Ile można zarobić?

Dla kogo jest nowy produkt Banku PKO BP “Mój Kapitał”? Poniżej punktujemy kluczowe założenia produkty finansowego:

  • Oprocentowanie: Zbliżone do stawki referencyjnej NBP,
  • Kapitalizacja: (czyli doliczanie do rachunku zysków) Roczna,
  • Okres lokaty: 5 lat.

Produkt wydaje się być atrakcyjnym rozwiązaniem dla chętnych oszczędzać bez większego ryzyka, w jednym banku. Nie ma tu przesadnie skomplikowanych zasad, a przeciwintuicyjne wydaje się doszukiwanie dodatkowych intencji samego banku. Główną korzyścią, z perspektywy banku, jest zwiększenie udziału podmiotu w oszczędnościach gospodarstw domowych. Serwis Direct Money zwraca uwagę m.in. na fakt, że PKO w ten sposób zbliży się do zrealizowania wymagań ze Wskaźnika Finansowania Długoterminowego (WFD) – czyli jednej z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.

PKO BP
PKO BP przygotował ofertę dla klientów, którzy szukają lokaty na dłuższy czas. Fot.  Marek BAZAK/East News

Jedynym problem może być zmienna referencyjna stopa procentowa, która lada moment najprawdopodobniej spadnie z niezmienianego już 19. miesięcy poziomu 5,75 proc. Biorąc pod uwagę metodologię banku na razie, póki stopa wynosi 5,75 proc., nasza lokata powinna być oprocentowana -0,5 p.proc, czyli 5,25 proc.

Koniec najpopularniejszej ulgi. Nowe opłaty za śmieci i tajemnicze prawo o czystości
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat