Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Plaga fałszywych zwolnień lekarskich. Wiadomo, kto najczęściej bierze lewe L4
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 27.07.2024 10:43

Plaga fałszywych zwolnień lekarskich. Wiadomo, kto najczęściej bierze lewe L4

Stetoskop na klawiaturze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wakacje to okres, w którym zauważalny jest wzrost liczby fałszywych zwolnień lekarskich, znanych jako "lewe L4". Okazuje się, że jedna grupa zawodowa szczególnie często wykorzystuje zwolnienia od lekarza, aby wydłużyć sobie urlop. Jak zauważa ekspert, niektórzy pracownicy "chorują" tylko wtedy, gdy jest im to na rękę.

Okres wakacyjny to prawdziwa plaga "lewych L4". Pracownicy wydłużają sobie urlopy

Z danych zebranych przez firmę Conperio, specjalizującą się w zarządzaniu absencjami chorobowymi w firmach, wynika, że wzrost liczby zwolnień lekarskich jest szczególnie zauważalny w okresie urlopowym. Mikołaj Zając, prezes Conperio, w rozmowie z portalem WP Finanse wyjaśnia, że wzrost ten dotyczy głównie firm, które już wcześniej borykały się z problemem absencji chorobowej.

Przeciętna długość zwolnień chorobowych w Polsce wynosi około 10,5 dnia. Standardowa absencja chorobowa rośnie w pierwszym i czwartym kwartale roku, natomiast w drugim i trzecim kwartale zauważalny jest wzrost w firmach z problemem nielegalnych zwolnień lekarskich. Jak zaznacza Mikołaj Zając, jeśli w tych okresach notuje się trend wzrostowy zwolnień chorobowych, można mówić o tzw. strukturyzowaniu absencji chorobowej z absencją kalkulacyjną.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. To już pewne, jest termin. Badacze sprawdzają ostatnią rzecz

Większość z nas zna kogoś, kto przynajmniej raz poszedł na fałszywe zwolnienie lekarskie

Według prezesa firmy Conperio problem fałszywych zwolnień dotyczy głównie pracowników fizycznych. Najczęstsze przyczyny takich zwolnień to problemy z układem kostno-szkieletowym oraz bóle kręgosłupa, co stanowi około 40% przypadków. Inne przyczyny to przeziębienia, które dotyczą kilkunastu procent pracowników. Problemy psychiczne, choć rzadziej zgłaszane, są również wykorzystywane, gdyż są trudne do zweryfikowania.

Częstym zjawiskiem jest "mostkowanie", czyli łączenie dni świątecznych ze zwolnieniami lekarskimi, aby maksymalnie wydłużyć czas wolny bez konieczności wykorzystywania urlopu. Pracownicy często przedłużają urlop, biorąc zwolnienia lekarskie przed, po lub w trakcie planowanego wypoczynku. Zdarza się również, że w odpowiedzi na odmowę udzielenia urlopu przez pracodawcę, pracownicy korzystają z fikcyjnych zwolnień lekarskich.

Symulowanie choroby i nadużywanie zwolnień lekarskich ma poważne konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Jak wynika z badania "Lewe zwolnienia lekarskie" przeprowadzonego przez LiveCareer.pl, 32% badanych Polaków przynajmniej raz poszło na lewe zwolnienie lekarskie i nie pojawiło się w pracy. 66 proc. ankietowanych zna kogoś, kto wziął L4 mimo dobrego stanu zdrowia, a 35% osób w tej grupie usprawiedliwia ten czyn.

Dużo zmieniły teleporady - nawet nie trzeba kaszleć, można porozmawiać na chacie z botem - dodał ekspert w rozmowie z portalem.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, pracodawcy mogą zlecić kontrolę zwolnienia lekarskiego. Firma Conperio przeprowadza takie kontrole, często w miejscu zamieszkania pracownika.

Ostatnio miałem bardzo ciekawą sytuację. Przyjechaliśmy do pani na kontrolę, a ona powiedziała, że ma zwolnienie tylko do tej jednej pracy, a do drugiej chodzi. Z kolei inna pani w czasie zwolnienia myła okna - relacjonował Michał Zając w rozmowie z portalem WP Finanse.

Fałszywe zwolnienia lekarskie to prawdziwa plaga. Tracą na nich niemal wszyscy

Rząd zapowiada zmiany w systemie zwolnień lekarskich, które mają na celu poprawę sytuacji. Jedna z propozycji mówi o wypłacie wynagrodzenia przez ZUS od pierwszego dnia na L4, a chory miałby otrzymywać 100 proc. pensji. Obecnie wynagrodzenie na zwolnieniu wynosi 80 proc. tej kwoty. Mimo że zmiany te mogą być korzystne dla pracowników, mogą okazać się "niedźwiedzią przysługą" dla firm, narażając je na większą liczbę nadużyć.

Nadużywanie zwolnień lekarskich ma również szerokie skutki społeczne i ekonomiczne. Zdaniem 53 proc. Polaków na nadużywaniu prawa do zwolnienia lekarskiego tracą głównie pracodawcy, według 28 proc. - inni pracownicy, a w opinii 19 proc. - państwo. Oszukiwanie na L4 spowodowało ogólny spadek zaufania pracodawców do pracowników. Ponadto, pracownicy, którzy korzystają z fałszywych zwolnień, mogą doświadczać negatywnych konsekwencji moralnych oraz ryzyka prawnego.

Fałszywe zwolnienia lekarskie stanowią poważny problem, szczególnie wśród pracowników fizycznych. Nadużywanie L4 nie tylko obciąża system opieki zdrowotnej i gospodarkę, ale również podważa zaufanie między pracodawcami a pracownikami.