Początek końca tradycyjnych dokumentów? Od 14 lipca rewolucyjne zmiany
Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Nowe regulacje zrównują pod względem prawnym dokumenty w aplikacji z dokumentami w tradycyjnej formie.
Zmiany już od 14 lipca
W Dzienniku Ustaw została opublikowana Ustawa z dnia 26 maja 2023 roku o aplikacji mObywatel. Od 14 lipca aplikacja będzie oficjalnie uznawana za dokument tożsamości , którym będzie można posługiwać się w bankach, urzędach i innych instytucjach. Tak jak to było do tej pory, korzystanie z aplikacji będzie dobrowolne i bezpłatne .
Cyfrowy dokument tożsamości
Największą, a zarazem najbardziej oczekiwaną nowością jest cyfrowy dokument tożsamości . Od tradycyjnego dowodu osobistego będzie się odróżniał serią, numerem oraz terminem ważności i będzie wydawany automatycznie na okres 5 lat użytkownikowi aplikacji mObywatel.
Cyfrowy dokument tożsamości ma być powszechnie respektowany w urzędach, bankach i innych miejscach , gdzie aby załatwić daną sprawę, musimy potwierdzić naszą tożsamość. Należy mieć na uwadze, że nie będzie można nim się posłużyć za granicą .
ZUS źle wyliczył emerytury. Tysiące emerytów dostało mniej pieniędzy.
Wiele innych możliwości
Ustawa umożliwi jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom na udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów , takich jak karty mieszkańca miasta, klubu seniora czy klubu sportowego.
Na tym nie koniec zmian. Nowe przepisy wzbogacą też aplikację o inne cyfrowe dokumenty . Będzie można tam znaleźć np. legitymację osoby niepełnosprawnej, legitymację służbową nauczyciela, legitymacją doktoranta, legitymację studencką oraz dokumenty poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego.