BiznesINFO.pl Finanse Podatek od nieruchomości to za mało. Teraz zapłacisz jeszcze za to
fot. canva/gettyimagespro

Podatek od nieruchomości to za mało. Teraz zapłacisz jeszcze za to

17 stycznia 2025
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Wraz z nadejściem 2025 roku w życie wszedł podatek, który niektórzy Polacy będą musieli zapłacić. Już teraz opłata od nieruchomości to nie wszystko. Sprawdź, kto poniesie dodatkowe koszty.

Już nie tylko podatek od nieruchomości

Od 1 stycznia 2025 roku uległy zmianie przepisy dot. podatku od nieruchomości. Wszystko ze względu na zmianę definicji budowli . W związku z tym niektórzy Polacy będą musieli przygotować się na poniesienie dodatkowych kosztów . Sprawdź, czy jesteś w tej grupie, ponieważ nowy obowiązek nie dotyczy wszystkich domów.

Więcej o sprawie: Polacy ustawiają się w kolejkach do urzędów po nową zniżkę podatkową. Jest inny sposób

Bilety kolejowe za grosze na Dzień Babci i Dziadka. Skorzystają nie tylko seniorzy
W Lidlu kupisz 10, zapłacisz za 5. Na taką promocję czekali klienci

Podatek od ogrodzenia

Do końca 2024 roku ogrodzenie było uznawane za urządzenia budowlane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, to zmieniło się jednak wraz z początkiem 2025 roku. Od 1 stycznia zmieniła się definicja budynków i budowli .

Zgodnie ze zmianami ogrodzenie jest traktowane jako budowla, a co za tym idzie, należy opłacić za nie podatek. Co ważne nie każdy właściciel domu z ogrodzeniem będzie zobligowany do uiszczenia opłaty , bowiem jak mówi ustawa o podatkach i opłatach lokalnych: " opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ".

W związku z powyższym podatek będą zobligowani zapłacić tylko właściciele domów, w których jest zarejestrowana i prowadzona działalność gospodarcza .

ogrodzenie
fot. pixabay/stevepb

Kto zapłaci podatek od ogrodzenia?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy, opodatkowaniu podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

A zatem o związaniu nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje jej ujęcie w środkach trwałych lub wrzucenie jej w koszty uzyskania przychodów jednorazowo albo faktyczne wykorzystywanie do działalności - zaznacza prof. Rafał Dowgier z Uniwersytetu w Białymstoku w rozmowie z "Business Insider".

Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 września 2023 roku (sygn. akt III FSK 635/23) nieruchomości uważa się za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Między innymi decyduje o tym ujęcie nieruchomości w ewidencji środków trwałych oraz ich faktyczne wykorzystywanie w działalności.

W związku z tym przedsiębiorcy powinni zweryfikować, czy ich ogrodzenie podlega nowym przepisom . Jeśli tak obowiązkowe będzie uwzględnienie go wydatkach na 2025 rok.

Bon energetyczny w 2025 nie dla każdego. Takie warunki trzeba spełnić
Poczta Polska rozsyła zaskakujące wezwania. Polacy płacą kary, choć wcale nie muszą
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat