BiznesINFO.pl Finanse Podstawowe informacje o akcjach i obligacjach
https://pixabay.com/pl/photos/wykres-handel-kursy-forex-analiza-1905225/

Podstawowe informacje o akcjach i obligacjach

22 maja 2021
Autor tekstu: Marta Dobrzycka

Wiele osób, które mają oszczędności, chce je korzystnie zainwestować. Do niedawna pewną i bezpieczną formą inwestycji były lokaty, ale niestety ich oprocentowanie spadło poniżej stopy inflacji i stały się one zwyczajnie nieopłacalne. Dlatego wiele osób decyduje się inwestować w akcje lub obligacje. Jakie podstawowe informacje na temat akcji i obligacji warto poznać, aby dobrze zainwestować pieniądze? Czym różnią się akcje od obligacji?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są podstawowe cechy akcji i obligacji?

  • Czym róznią się akcje i obligacje?

  • Jak inwestować w akcje, a jak w obligacje?

  • Która metoda inwestowania oszczędności jest bezpieczniejsza, a która może dać większy zysk?

Sposobów na inwestowanie pieniędzy jest wiele, od lokat, poprzez nieruchomości, bitcoiny czy fundusze inwestycyjne, do akcji i obligacji. Można powiedzieć, że podstawową różnicą między akcjami a obligacjami jest ich skrajnie odmienny charakter. Po akcje sięgają osoby lubiące ryzyko, które często liczą na szybkie i duże zyski. Po obligacje zaś sięgają najczęściej te osoby, które są bardziej cierpliwe i szukają pewniejszego źródła pomnożenia majątku.

Zarówno akcje, jak i obligacje, są papierami wartościowymi. Akcje potwierdzają jednak udział podmiotu w majątku spółki akcyjnej, która jest ich emitentem. Obligacje natomiast, jak podkreśla portal GPWInfoSfera, potwierdzają, że emitent jest dłużnikiem, a podmiot, który je nabył, jest jego wierzycielem.

Podstawowe cechy akcji

Żeby na poważnie zacząć inwestować oszczędności, warto poznać najpierw podstawowe informacje zarówno na temat akcji, jak i obligacji. Na początek przyjrzyjmy się, czym są akcje.

Akcje to rodzaj papierów wartościowych, których zakup sprawia, że osoba je kupująca staje się uczestnikiem spółki akcyjnej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Osoba taka nazywana jest akcjonariuszem. Dzięki posiadaniu akcji danej spółki akcjonariusz może nie tylko partycypować w jej zyskach (lub stratach), ale także może mieć wpływ na podejmowanie decyzji związanych z funkcjonowaniem spółki. Decyzje co do działalności spółki akcyjnej podejmowane są zazwyczaj na corocznych walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Takie zgromadzenie ma też prawo do podjęcia decyzji o przeznaczeniu zysku spółki, często w formie wypłaty dywidendy. Często akcjonariusze decydują się także na inwestowanie zysku, tak aby wzmocnić pozycję spółki akcyjnej na rynku. Dla akcjonariuszy oznacza to wzrost wartości posiadanych przez nich akcji.

Rodzaje akcji 

Istnieje kilka podziałów akcji, m.in. ze względu na sposób przenoszenia własności, formę pokrycia oraz uprawnienia akcjonariuszy. Jak wskazuje portal Business Insider, pierwsza klasyfikacja akcji dzieli akcje na akcje imienne (prawo do akcji posiada konkretna osoba fizyczna lub prawna, określona w dokumencie z imienia i nazwiska lub nazwy firmy) oraz akcje na okaziciela (uprawnienia do tych akcji ma każda osoba, która jest w ich posiadaniu). Zgodnie z kolejnym podziałem można wyróżnić akcje gotówkowe (kupowane za pieniądze) i aportowe (wydawane w zamian za aporty, czyli rzeczy, np. nieruchomości). Ostatni podział akcji pozwala wyróżnić akcje zwykłe (posiadający je akcjonariusz ma prawo do brania udziału w walnych zgromadzeniach i głosowaniach, wypłaty dywidendy, poboru oraz podziału majątku spółki w razie, gdyby została zlikwidowana) oraz akcje uprzywilejowane (posiadający je akcjonariusz ma więcej praw, może np. mieć dwa głosy na akcję zamiast jednego).

Podstawy inwestowania w akcje 

Ponieważ akcjami obraca się na Giełdzie Papierów Wartościowych, aby móc w nie inwestować, trzeba posiadać specjalny rachunek maklerski. Wiąże się to z koniecznością wyboru i wynajęcia brokera, który może dokonywać kupna i sprzedaży akcji.

Podstawowe cechy obligacji 

Obligacje są natomiast papierami wartościowymi o charakterze dłużnym, które stwierdzają fakt zaciągnięcia długu przez emitenta obligacji u ich nabywcy. Jak podkreśla portal poradnikprzedsiębiorcy.pl, w tym wypadku rola emitenta sprowadza się do periodycznego wypłacania posiadaczowi oprocentowania oraz w tzw. terminie wykupu - zwrotu wartości nominalnej. Warto pamiętać, że obligacje nie dają ich posiadaczowi żadnych uprawnień względem ich emitenta.

Emisji obligacji dokonuje zazwyczaj Skarb Państwa, czasem także przedsiębiorstwa prywatne lub samorządy. Oczywiście oprocentowanie obligacji zależy od wiarygodności emitenta, a zyski z obligacji są przeważnie dość niskie - tak jak ryzyko ich zakupu. Wiarygodność instytucji emitujących obligacje oraz stopień ryzyka oceniają niezależne instytucje finansowe np. Moody’s.

Obserwuj nas w
autor
Marta Dobrzycka

Redaktor Marta Dobrzycka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat