Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyżki uderzą w kieszenie Polaków. Jeden produkt kosztuje fortunę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.10.2024 17:48

Podwyżki uderzą w kieszenie Polaków. Jeden produkt kosztuje fortunę

paragon, zakupy
Fot. Pixabay/stevepb

Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości — za zakupy znów płacimy więcej. Więcej niż w poprzednim miesiącu i więcej niż przed rokiem. Znacznie wzrosły ceny w sklepach i dyskontach, ale nie tylko. Gdzie podwyżki widać najbardziej? Wrażenie robi przede wszystkim jeden popularny produkt. Używamy go codziennie w kuchni, a teraz wydamy na niego majątek.

GUS ma złe wieści. Polacy będą musieli zapłacić jeszcze więcej

We wtorek, 15 października, Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie cen we wrześniu, w porównaniu z sierpniem, a także tym samym okresem w 2023 roku. Podwyżki nikogo pewnie nie zaskakują, ale ich poziom może być prawdziwym szokiem. Niektóre artykuły kosztują teraz aż o kilkadziesiąt procent więcej niż rok temu!

Jak podał GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu kosztowały o 0,1% niż w sierpniu. W porównaniu z wrześniem 2023 to już różnica aż 4,9%! W których sektorach podwyżki były najbardziej odczuwalne?
 

Te piece miały być ekologiczne. Teraz będą zakazane. Padła data

Tam zapłaciliśmy najwięcej

Na pierwszym miejscu — bez niespodzianek. We wrześniu najbardziej podrożały mieszkania, za które musieliśmy zapłacić aż o 8% więcej. Dalej na podium uplasowały się restauracje i hotele (7,4 proc.) oraz żywność (4,7 proc.). Nieco mniejsze różnice GUS odnotował w zakresie cen odzieży i obuwia (1,8 proc.), a także branży transportowej (1,5 proc.).

Główny Urząd Statystyczny zdradził również, które dokładnie artykuły spożywcze kosztują teraz najwięcej w porównaniu do swoich cen sprzed roku. Najbardziej odczuwalne podwyżki zanotowano w przypadku:

  • soków owocowych i warzywnych (9,9 proc.)
  • tłuszczy i olejów (8,7 proc.)
  • owoców (8,5 proc.)
  • herbaty (5,5 proc.)
  • pieczywa (5,4 proc.)
  • wędlin (4,3 proc)
  • kakao i czekolady (4,1 proc.)

Mocny skok odnotowały także wyroby tytoniowe — aż 9,5 proc. Warto jednak podkreślić, że nic nie może równać się z podwyżkami masła, które wzrosły aż o 20,7 proc.!
 

Masło będzie jeszcze droższe? Sprawdzamy prognozy

”Masło będzie drogie”. Taki scenariusz do końca roku zakłada ekspert rynku Agrifood w Banku Pekao SA, Grzegorz Rykaczewski cytowany przez portalspozywczy.pl. Ceny masła mają do grudnia utrzymać się na poziomie ponad 8 zł za kostkę, mogą jednak dodatkowo wzrosnąć i przekroczyć nawet 9 zł z końcem roku. Ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra dodaje, że inflacja ma zacząć spadać dopiero w kwietniu 2025 roku, po marcowym szczycie (5,4 proc.), a znacząco niższa będzie w II połowie przyszłego roku.

Innego zdania jest Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który przewiduje możliwy spadek inflacji już w listopadzie. Wówczas rok 2024 zakończyłby się inflacją na poziomie 4,5 proc.
 

Tagi: Ceny Inflacja GUS