Polacy bezradni w kryzysie. Nie wiedzą, gdzie zwrócić się o pomoc
Aż jedna trzecia Polaków przyznaje, że podczas zetknięcia z kryzysem ekonomicznym, nie wiedziałaby, gdzie zwrócić się po pomoc. Tymczasem dane wskazują, że coraz więcej obywateli boryka się z kłopotami finansowymi. Jak sobie poradzić i wyjść na prostą w obliczu poważnych problemów?
Polacy przejawiają zróżnicowane postawy wobec zarządzania finansami
Firma B2 Impact zleciła przeprowadzenie badania „Od zadłużenia do wyjścia na finansową prostą”. Jego wyniki pokazały, że postawy Polaków wobec zarządzania finansami bardzo się od siebie różnią. Co piąty obywatel (22 proc.) nie podejmuje żadnych działań, by zadbać o swoją przyszłość finansową, a tylko 5 proc. korzysta z porad doradców i ekspertów.
Z kolei niemal co drugi “Kowalski” (48 proc.) uważa, że potrafi oszczędzać, chociaż znacznie mniej ankietowanych potrafiło wskazać konkretne instrumenty finansowe, takie jak ubezpieczenia (28 proc.) czy lokaty bankowe (24 proc.), które mogą ułatwić zbudowanie oszczędności, potocznie nazywanych „finansową poduszką". Wielu przyznało, że w zderzeniu z finansowymi kłopotami nie wiedziałoby, do kogo zwrócić się po pomoc.
Zadłużeni Polacy nie wiedzą, gdzie szukać pomocy
34 proc. Polaków uważa, że w zderzeniu z problemami finansowymi, nie chciałoby lub nie wiedziałoby, gdzie i do kogo można zwrócić się po pomoc. Twórcy badania podkreślają, że niewiedza może prowadzić do pogłębiania kłopotów z domowym budżetem , jak również do powstania spirali zadłużenia. Efektem takiego stanu może być utrata wiarygodności i zdolności kredytowej przez konsumentów. Mogą oni mieć również ograniczony dostęp do usługodawców i oferowanych przez nich produktów.
Aby poczuć się pewniej w obliczu kryzysu ekonomicznego, warto otwarcie komunikować o swoich problemach, wśród zaufanych osób, jednak po fachową poradę należy zgłosić się do wykwalifikowanych instytucji. Gdzie znaleźć pomoc?
Znajdując się w kryzysie ekonomicznym, warto szukać pomocy
Aby uporać się z kłopotami finansowymi, można nawiązać kontakt z wierzycielami i przygotować indywidualny plan spłaty zadłużenia dostosowany do sytuacji finansowej. Działanie pozwoli skutecznie wywiązać się z przeterminowanych zobowiązania i powrócić do obiegu finansowego. Osoby w kryzysie ekonomicznym, które podejmują działania na rzecz poprawy swojej sytuacji, zyskują zaufanie w oczach instytucji finansowych.
Wyniki badania ujawniają wyraźną polaryzację w postawach wobec zarządzania finansami – od osób biernych po tych, którzy aktywnie poszukują sposobów na poprawę swojej sytuacji. Brak odpowiednich kompetencji finansowych i niska świadomość w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych problemów, zarówno ekonomicznych, jak i emocjonalnych. Edukacja finansowa w połączeniu z przyjaznym, uwzględniającym aktualne możliwości klientów modelem spłat nadmiernych należności, powinna stać się standardem na rynku. Tylko przemyślane i konkretne działania mogą pomóc zmniejszyć problemy z zadłużeniem i poprawić codzienne życie wielu Polaków – informuje Dominika Nawrocka, ekspertka i edukatorka finansowa, twórczyni kanału edukacyjnego „Kobieta i Pieniądze”.