Polacy też chcą zarobić. Dopilnują, żeby pieniędzy z atomu nie zgarnęły zagraniczne firmy
Pierwsza polska elektrownia atomowa to nie tylko korzyści z zielonej energii i szereg jej konsekwencji. Inwestycja realizowana z amerykańskim Westinghouse zmieni nawet polską szkołę, o czym zdążyliśmy już napisać. Tymczasem Polski Instytut Ekonomiczny zadba o to, żeby podczas budowy bezpośrednio zarobili też Polacy.
PIE o elektrowni atomowej: To ogromna szansa. "Zbadamy podejście polskich firm"
Polski Instytut Ekonomiczny inaugurował w czwartek 11 lipca program realizowany na zlecenie Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, czyli Skarbu Państwa, we współpracy z Bankiem BGK. Nasz publiczny think tank sprawdzi, czy polskie firmy są gotowe być częścią łańcucha dostaw do całego projektu jądrowego . A zatem, czy będą potrafiły, i chciały, na tym procesie zarobić. A jeśli nie, to dlaczego i jak to zmienić.
Zobacz więcej: Podano datę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Zacznie się od betonu jądrowego
Jak zarobić na atomie?
Badanie ma określić możliwości polskich firm ; sprawdzić kompetencje potrzebne do partycypacji w krajowym projekcie atomowym - i dotyczy to całego szeregu rynkowych segmentów. Pierwsze firmy zostały już wcześniej przez Westinghouse wyłonione - dokładnie 7. Ale potencjał wciąż jest ogromny bo, co w rozmowie z BiznesINFO przyznał niedawno prezes polskiego oddziału Westinghouse Mirosław Kowalik, amerykański gigant wciąż werbuje .
Analiza wyników pozwoli nam wskazać narzędzia niezbędne do zwiększenia uczestnictwa w planowanym łańcuchu dostaw - odpowiada nowym projektem PIE, podkreślając, że do udziału w badaniu zaprasza wszystkie firmy zainteresowane współpracą przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
“Chcemy poznać zarówno poziom przygotowań, zainteresowanie jak i potrzeby polskich przedsiębiorców” - wtóruje do odezwy Adam Juszczak, doradca ekonomiczny PIE.
Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Leszek Juchniewicz podnosi, że inwestycja atomowa to rozkwit w znacznie większej liczbie rynków, niż tylko ten energetyczny.
[…] to ogromna szansa nie tylko dla kraju, ale także dla wielu polskich przedsiębiorców. Dlatego też chcielibyśmy, by mieli możliwość udziału w łańcuchu dostaw dla całego projektu jądrowego.
Ankieta jest dostępna pod linkiem [ TUTAJ ], zainteresowane firmy muszę określić swój zakres działalności przez wskazanie przynajmniej jednego kodu PKD.
Polski atom to rewolucja
Westinghouse opublikował już raport korzyści, jakie wygeneruje cały cykl powstawania w Polsce elektrowni jądrowej. Dokument przewiduje, że w okresie budowy bloków jądrowych polski PKB wzrośnie o 118,3 mld zł, a następnie w okresie eksploatacji o kolejne 38 mld zł rocznie. Sam proces inwestycyjny to jedno, gotowe bloki wygenerują ponad 16 tys. miejsc pracy rocznie.
Prezes polskiego oddziału Westinghouse w rozmowie z BiznesINFO, odnosząc się do zmian, także społecznych, do których przyłoży się realizacja atomowego planu, wskazał m.in. na… cały system szkolnictwa . Kowalik ocenił, że (docelowe) 60 lat aktywności tej elektrowni generuje potężną odpowiedzialność biznesu i kadr - także nauczycielskich. W praktyce oznacza to nawet wyizolowanie osobnego sektora nauki, inspirowanego nowymi potrzebami; oddziałów uczelni, profili zawodowych i naukowych.
Polska elektrownia atomowa
Przypomnijmy, że po selekcji 92 potencjalnych miejsc trwającej od 2010 r. do 26 października 2023 r. ostało się jedno - Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w woj. pomorskim . To tu stanie pierwsza polska elektrownia atomowa. Od września 2023 r. spółka celowa Polskie Elektrownie Jądrowe ma już podpisaną umowę na zaprojektowanie i budowę elektrowni z amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel. Pierwsza elektrownia zostanie oddana do użytku w 2035 roku. Jeszcze w tym tygodniu (drugi tydzień lipca) ruszają badania geologiczne pod budowę trzech bloków w Choczewie.