Polacy ustawiają się w kolejkach do urzędów po nową zniżkę podatkową. Jest inny sposób
Polacy ustawiają się w kolejkach do urzędów, aby złożyć formularz IN-1. Od 1 stycznia obowiązują bowiem nowe przepisy, w konsekwencji których można zaoszczędzić sporo pieniędzy na podatku. Wiele wskazuje jednak na to, że uprawnieni stoją w kolejkach… na marne.
Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025
Od 1 stycznia obowiązuje już nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w której znajdują się regulacje dotyczące podatku od nieuchronności. Po aktualizacji zmieniła się definicja obiektów budowlanych oraz definicja trwałego związania obiektu z gruntem. Brzmi skomplikowanie, ale w gruncie rzeczy głównym celem ustawodawcy było doprecyzowanie pojęcia budowli tak, aby prawidłowo określić wysokość opodatkowania.
Nowelizacja jest istotna zwłaszcza z perspektywy właścicieli garaży i miejsc postojowych. Od wielu lat były sygnalizowane problemy związane z opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych. Dzięki wprowadzonym zmianom część właścicieli może zapłacić niższy podatek od nieruchomości. Co trzeba zrobić, aby stawka była niższa?
Garaże, a podatek od nieruchomości
Do tej pory w sytuacji, kiedy miejsca parkingowe, lub też hale garażowe, stanowiły odrębną własność, tzn. miały odrębne księgi wieczyste, zgodnie z zarządzeniem organów podatkowych właściciele takich nieruchomości płacili wyższe stawki . Natomiast za garaże stanowiące części wspólne budynku opodatkowanie było niższe. W praktyce oznaczało to nierówne obciążenie bardzo podobnych do siebie przypadków.
Zmiana, która obowiązuje od stycznia 2025 roku, zakłada, że za część mieszkalną budynku uznaje się również pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów. W związku z tym nie ma już różnicy w opodatkowaniu wynikającej ze statusu powierzchni przeznaczonych na miejsca postojowe. W nowelizacji użyto słowa "pojazd”, a więc przepis dotyczy również pomieszczeń do przechowywania rowerów, motocykli czy innych jednośladów. Właściciele garaży stanowiących część budynku mieszkalnego, w tym również bloku, zapłacą niższy podatek. Przy okazji trzeba zaznaczyć, że nie zmieniło się opodatkowanie garaży wolnostojących, uznawanych za odrębne budynki. Jak to się ma do obowiązku składania deklaracji IN-1, czyli informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych?
Nie wszyscy musza składać formularz IN-1
Po wprowadzeniu nowelizacji pojawiły się wątpliwości oraz błędne informacje dotyczące składnia deklaracji. Osoby, które po zmianach przepisów mogły zapłacić niższe stawki, udawały się do urzędów, aby złożyć deklaracje, jednak niepotrzebnie, gdyż nie miały takiego obowiązku. Jak wynika z artykułu 5. ust. 1 nowelizacji:
Osoby fizyczne, z wyłączeniem osób fizycznych, o których mowa w art. 6 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy złożyły informację, o której mowa w art. 6 ust. 6 ustawy zmienianej w art. 2, z tytułu przysługującej im odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym, nie mają obowiązku złożenia takiej informacji z tego tytułu w 2025 r.
Taką interpretację potwierdziło też Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania przesłane przez serwis “Business Insider”. A zatem nie ma potrzeby składania nowego formularza IN-1 w 2025 roku . Właściciele garaży i miejsc postojowych otrzymają decyzję o wysokość podatku od nieruchomości od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zazwyczaj dokumenty określające stawki są dostarczane do podatników przełomie lutego i marca.