Polacy wykorzystują lukę w dodatku węglowym
Dodatek węglowy od początku budził duże emocje. Okazuje się, że dzięki luce prawnej mieszkańcy jednego domu mogą zgarnąć więcej niż 3 tys. zł.
Zapisy ustawy o dodatku węglowym
Gospodarstwa domowe używające do ogrzewania węgla lub paliw zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego mogą składać wnioski o wypłatę tzw. dodatku węglowego.
Według przepisów dodatek będzie wypłacany według formuły 3 tys. na każde gospodarstwo domowe korzystające z węgla do ogrzewania . Kluczowe jest tu słowo “gospodarstwo domowe”.
Każde z gospodarstw domowych może złożyć wniosek osobno, nawet jeśli mieszkają w jednym budynku i korzystają z tego samego źródła ogrzewania.
Luka w prawie
Portal Interia.pl opisał historię trzech braci mieszkających razem, korzystających z jednego pieca, ale prowadzących oddzielne gospodarstwa domowe. Każdy z nich złożył wniosek i czekają na pieniądze. W sumie otrzymają aż 9 tys. zł .
Pojawiają się także inne, równie ciekawe historie związane z dodatkiem. "Mamy przykłady mieszkających w jednym domu małżeństw, które odkryły, że jednak są w separacji, prowadzą odrębne gospodarstwa domowe, i każde z nich składa oddzielny wniosek o dodatek" — mówi Interii Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica.
Dodatek węglowy w założeniu miał wesprzeć zakup węgla, jednak otrzymane pieniądze można wykorzystać na dowolny cel . Polacy wykorzystują lukę, by dostać więcej pieniędzy, w końcu wzrosły ceny niemal wszystkich towarów.
Rodzi się zatem pytanie, czy rządowych pieniędzy wystarczy dla wszystkich. Okazuje się, że taką sytuację przewidziano. "Gdy wykorzystanie środków zaplanowanych na dodatek osiągnie poziom 95 proc., wysokość wypłacanych dodatków węglowych będzie proporcjonalnie obniżona tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków" - poinformowała Rada Ministrów, cytowana przez portal 300gospodarka.pl.
Informacje zawarte we wniosku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń .