BiznesINFO.pl Technologie Politechnika Gdańska buduje bezzałogowy ekranoplan. Pomoże strzec Bałtyku
Fot. Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska buduje bezzałogowy ekranoplan. Pomoże strzec Bałtyku

28 stycznia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Politechnika Gdańska ogłosiła prace nad niewielkim ekranoplanem, który ma być pierwszą tego typu konstrukcją na świecie. Statek powstaje w ramach współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i jego docelowym zastosowaniem będzie wsparcie morskich działań wojska na morzu.

Bezzałogowy ekranoplan z Politechniki Gdańskiej

Ekranoplan to samolot, który do lotu wykorzystuje efekt przypowierzchniowy . Dzięki niemu na niskiej wysokości odpowiadającej rozpiętości skrzydeł statek może poruszać się nad wodą lub ziemią z użyciem większej siły nośnej, niż miałoby to miejsce na wyższych wysokościach. Sama koncepcja ekranoplanów oczywiście nie jest nowa, były one produkowane głównie w Związku Sowieckim, jednak ekranoplan z Gdańska ma nowatorskie elementy stanowiące o jego wyjątkowości.

Przede wszystkim ekranoplan, który powstaje na Politechnice Gdańskiej, nie będzie przenosił załogi. Jest to bezzałogowa platforma nawodno-powietrzna typu USV-UAV-WIG. Sterowanie będzie się odbywać zdalnie, z brzegu, jednak w miarę postępu prac rozwijane będą jego możliwości autosterowania. Będzie on także relatywnie niewielki, zwłaszcza w porównaniu z konstrukcjami radzieckimi z XX wieku.

Wojsko będzie miało nowe smartfony. Pójdzie na to gigantyczna kwota

Bez załogi i z turbośmigłami

O założeniach samej konstrukcji mówi dr inż. Marek Chodnicki z Zakładu Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki WIMiO, kierownik zarządzający w projekcie:

Przede wszystkim jednostka ma realizować wyznaczone zadania nad obszarami wodnymi w pobliżu linii brzegowej, startować z wody, wykonywać loty na minimalnej wysokości nad powierzchnią wody i wodować, przenosząc ładunki o zadanej masie.

Wykorzystany zostanie napęd turbośmigłowy, który pozwoli na utrzymywanie wysokości kilku metrów przy wadze maksymalnie 400 kg . Aktualnie planowana jest budowa dwóch prototypów – konstruowanie pierwszego i mniejszego z nich ma rozpocząć się wiosną. Testy docelowego prototypu mają ruszyć w 2026 roku – jego wielkość ma być dwukrotnie większa niż pierwsza testowana platforma.

Wojskowy ekranoplan na Bałtyku

Zastosowania ekranoplanu, przynajmniej według bieżących założeń, mają być stricte wojskowe . Statek ma pozwolić na zwiększenie możliwości szybkiego reagowania na Morzu Bałtyckim. Budowa bezzałogowego, a w przyszłości być może autonomicznego ekranoplanu ma się wpisywać w nową strategię opracowywanych zmian systemów bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i taktycznym. Statek najpewniej będzie pełnił funkcje zwiadowcze.

Źródło: naukawpolsce.pl/pg.edu.pl

Polska i Korea tworzą razem nowy czołg. Ma zadziwić świat
Niebezpieczny atak hakerski na polską instytucję wojskową. Kształcą się tu przyszli dowódcy
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat