BiznesINFO.pl Praca Polscy nauczyciele są w bardzo słabej kondycji psychicznej, a problem tylko narasta
Biznesinfo.pl

Polscy nauczyciele są w bardzo słabej kondycji psychicznej, a problem tylko narasta

22 marca 2022
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Rozmówcy "DGP" mówili różnie, niektórzy zakładali przejście do pracy na kasie w supermarkecie, bo przecież finansowo to wcale nie jest opcja zła, inni skarżyli się na rodziców, którzy na początku popierali strajk, a potem wypisywali na forach internetowych o "nauczycielach-darmozjadach", są źli na przewodniczącego ZNP, który według opinii wielu użył nauczycieli jako mięsa armatniego do walki politycznej. Jednak niezależnie od powodu jaki wskazują belfrzy, to tracą oni jakąkolwiek satysfakcję z własnej pracy. To zaś mniej lub bardziej, ale zawsze w jakimś stopniu przełoży się na nastroje uczniów. Szkoła zafunduje więcej stresu, zrezygnowania i obojętności. Rosnąca w takij atmosferze młodzież będzie przez to pogrążała się w apatii i zobojętnieniu na ludzkie problemy, a przecież psychologie już alarmują, że młodzi ludzie mają coraz większe problemy z okazywaniem emocji.

Z wyowiedzi wszystkich nauczycieli dla "DGP" wynika jasno, że są zawodowo wypaleni i po prostu najzwyczajniej w świecie zmęczeni. Wszystkim. Zaczynając od niskiego wynagrodzenia swojej pracy, przechodząc przez konflikty z uczniami i rodzicami, a w rezltuacie kończąc na totalnym brak satysfakcji z wykonywanej pracy. O nauczycielstwie często mówi się, że jest to zawód misyjny, dla ludzi z powołaniem. Owe powołanie musi jednak coraz częściej mierzyć się z oświatową biurokracją rozdętą do kolosalnych rozmiarów, pretensjami rodziców, którzy za złe psychiczne samopoczucie dzieci obwiniają szkołę, a także z trwającą od wielu lat niekrytą obojętnością lub nawet wrogością władzy wszelkiej maści, jaka miała okazję rządzić Polską po obaleniu komunizmu.

Pod każdą władzą czuję się jak kundel - powiedział Adaś Miałczyński, nauczyciel języka polskiego w szkole publicznej, bohater filmu Marka Koterskiego pt. Dzień Świra. Smutnym jest, że z te słowa z pewnością brzmią w głowie większości nauczycieli.

Największy problem polega jednak na tym, że stanu psychicznego nauczycieli właściwie się nie bada. Ostatnie tego typu badania były przeprowadzone 10 lat temu przez prof. UAM dr. hab. Jacka Pyżalskiego i już wtedy wskazywały one na dość słabą kondycję psychiczną nauczycieli. 86% nauczycieli miało bowiem poczucie, że ich obciążenia zawodowe są dużo wyższe niż w innych profesjach. 20% wyraźnie wykazywało objawy zespołu wypalenia zawodowego, 16% skarżyło się na obciążenie konfliktami wwewnątrz szkoły. Ponad jedna czwarta miała niskie poczucie sensu swojej pracy. Tak było 10 lat temu. Po ostatnich zawirowaniach w reformie oświaty i nieudanym strajku możemy spodziewać się dużo gorszej sytacji.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat