Polscy naukowcy opracowali technologię, która zmniejszy ucieczkę ciepła przez szyby. Rachunki będą niższe
Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali nową i ciekawą, a nawet rewolucyjną technologię. Filtr, który nakładany jest na szyby, nie przepuszcza promieniowania podczerwonego.
Więcej ciepła w domu, niższe rachunki
Dzięki temu, przez okna ucieknie znacznie mniejsza ilość ciepła. Ma to praktyczne zastosowanie szczególnie zimą. Stosując to rozwiązanie, budynki mogą zaoszczędzić nawet kilkanaście procent budżetu przeznaczanego na ogrzewanie.
Filtr składa się z nanowarstw domieszkowanego tlenku cynku.
Można go nanieść bezpośrednio na powierzchnię szkła w oknach w wielu domach.
" Najsłabszym ogniwem w izolacji cieplnej budynków są często okna. Ucieka przez nie nawet 10-50 proc. energii z ogrzewania mieszkań " – powiedział dla PAP dr hab. Bartłomiej Witkowski, profesor Instytutu Fizyki PAN.
Dodaje, że przez szybę z opracowaną powłoką uciekać będzie do czterech razy mniej ciepła , niż przez taką samą szybę bez powłoki .
- Wszystkie ciała w naszym otoczeniu emitują promieniowanie podczerwone, a więc fale elektromagnetyczne o długości między 780 nm a 1 mm, niewidoczne dla ludzkiego oka. W temperaturze pokojowej - a więc przy około 20 stopniach C - maksimum promieniowania przypada na fale o długości 10 mikrometrów. Na szczęście ten zakres jest blokowany przez zwykłe szyby. Promieniowanie termiczne sięga jednak zakresu 1-5 mikrometra, gdzie zarówno szyba, jak i nasza atmosfera są przezroczyste - informuje dr Witkowski, czytamy w serwisie naukawpolsce.pl
- Są na rynku dwa dobre rozwiązania, które rzeczywiście przyczyniają się do oszczędności. Ich minusem jest jednak nietrwałość i to, że nie można ich nałożyć na gotowe okna. Muszą być one bowiem nakładane na wewnętrzną część okien w kontrolowanych warunkach, dostęp do tlenu błyskawicznie je degraduje. Właściwości termoizolacyjne tych konkurencyjnych folii znikają też zwykle po kilku latach użytkowania - tłumaczy dla serwisu naukawpolsce.pl Bartłomiej Witkowski,
Technologia opracowana przez polski zespół jest skuteczna, bardziej trwała i znacznie tańsza w produkcji.