Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Polscy studenci przekazali wspaniałe wieści. Spektakularny sukces na międzynarodowej arenie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.08.2023 11:43

Polscy studenci przekazali wspaniałe wieści. Spektakularny sukces na międzynarodowej arenie

studenci polska sukces
Ministerstwo Edukacji i Nauki/Biznesinfo

Są pełni pasji, zdeterminowani i ciekawi świata – studenci z Polski tworzą rewolucyjne projekty i osiągają imponujące wyniki na międzynarodowych konkursach. Jednak za rzadko słyszymy o tym w przestrzeni publicznej. Tym razem ogromnego sukcesu dokonał zespół AGH Space Systems. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że młodzi Polacy “niemal całkowicie znokautowali rywali”.

Zwycięstwo polskich studentów w międzynarodowym konkursie

W terminie od 11 do 14 sierpnia w Drumheller, w kanadyjskiej prowincji Alberta, miały miejsce zawody Canadian International Rover Challenge 2023 (CIRC 2023). Polskę reprezentował zespół AGH Space Systems, który zdobył 1. miejsce w tym konkursie oraz PŁ Raptors z Politechniki Łódzkiej (zdobył 3. miejsce). Nasza ciężka praca włożona w przygotowania dała nam zwycięstwo ze znaczącą przewagą punktową nad innymi zespołami – pochwalili się na swoim Facebooku studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

e050e4e1-d5f6-4c26-b62b-92ce8f7a29c8.jpeg

Fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

Niewiarygodne osiągnięcie 17-latka z Polski. Nikt wcześniej w naszym kraju czegoś takiego nie dokonał

W czym musieli się wykazać nasi reprezentanci?

Kalman, łazik planetarny stworzony przez AGH Space Systems, musiał sprawdzić się w pięciu misjach. Pierwsza – Search & Rescue – polegała na sprowadzeniu technika z terenów niebezpiecznych do bazy, naprawieniu i ponownym uruchomieniu reaktora po awarii. Warunki nie były sprzyjające – misja odbywała się w nocy, a łazik musiał nawigować w ciemności i wykrywać obiekty w podczerwieni. Potem przyszła kolej na Water Redirection – podczas tej dwugodzinnej misji łazik musiał odłączyć dotychczas istniejący rurociąg i zamontować nową instalację wodną (zgodnie ze scenariuszem był to wynik zmiany priorytetów kolonii i jej zapotrzebowania na wodę).

W ramach następnej misji, czyli Traversal+, Kalman miał za zadanie przemierzyć gruzowisko – po katastrofalnej eksplozji reaktora – aby zidentyfikować zapasy potrzebne do odbudowy bazy. Czwartym zadaniem AGH Space System (misja pod nazwą Land Speculation & Prospecting) było wysłanie łazika na wskazany obszar w celu przeprowadzenia wstępnych badań naukowych i prac pomiarowych. Było to wynikiem awarii reaktora i podjęcia decyzji o otworzeniu drugorzędnych placówek z dala od głównej bazy. Na podstawie prac dokonanych przez Kalmana studenci musieli dostarczyć raport na temat swoich ustaleń i zaleceń dotyczących miejsca budowy nowego kompleksu.

Piątą, ostatnią konkursową misją było Arm Dexterity. W nowej osadzie potrzebne było niezawodne źródło zasilania. Zanim nowe komponenty dotarły na miejsce, zadaniem zdalnie sterowanego łazika było wykorzystanie części starego zasilania i elementów zapasowych do skonfigurowania nowego systemu i zapewnienia przepływu prądu. Nasz wielokrotnie już sprawdzony na polu walki manipulator 6DOF nie zawiódł nas i tym razem, pozwalając na jak najdokładniejsze wykonanie zadania przez operatorów – przekazali studenci na swoim Facebooku.

Spektakularny wynik

Po zakończeniu ostatniej misji Arm Dexterity, która sprawdzała sprawność łazika w obsłudze panelu sterowania reaktora, okazało się, że zespół AGH Space System niemal całkowicie znokautował rywali. Nasza drużyna okazała się najlepsza w aż 4 z 5 misji – Search & Rescue, Traversal+, Water Redirection oraz Arm Dexterity – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. W przypadku przedostatniego z wymienionych studenci z AGH osiągnęli imponujący wynik: 148 na 150 punktów (końcowy wynik wyniósł natomiast 394.46 na 550 punktów).

e55192a2-c3d7-4075-bb61-eb525edcaf3b.jpeg

Fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki