Polscy urzędnicy ścigają Coca-Colę. Ujawnili brudy giganta
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 10 postępowań wobec podmiotów, które wcześniej objął kontrolą i upomniał. Wśród przedsiębiorstw łamiących zasady kultury biznesowej znalazła się m.in. spółka Coca-Cola HBC, czyli jeden ze współpracowników Cola-Cola Company.
UOKiK ściga Cola-Colę
UOKiK podjął 10 postępowań w konsekwencji wcześniejszych “wystąpień miękkich”, czyli upomnień, sugerujących poprawę stanu kultury biznesowej w poszczególnych firmach. Chodziło o upłynnienie procesu spłacania należności, jak się okazuje, UOKiK namierzył tzw. “zatory płatnicze”, czyli proces szczególnie dotkliwy, a czasami śmiertelny, dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw.
Zobacz też: Polska straci imigrantów. "Brain-waste" to dramat, zbliżamy się do Grecji, Włoch i Hiszpanii
Tak Polacy zużywają prąd. Najbardziej szokują wyniki z najmniejszego województwaDuże firmy nie płacą w czasie
Zatory płacowe to inaczej nie wywiązywanie się przedsiębiorstw - zleceniodawców - z terminów uwzględnionych w umowach z podwykonawcami, najczęściej dostawcami. Duża firma zamawia usługę u mniejszego przedsiębiorcy, ten wystawia fakturę z terminem realizacji płatności, a zamawiający… zwleka ze spłatą. Takie “nadmierne opóźnienie” prezes UOKiK Tomasz Chróstny odnotował w 10 podmiotach w całej Polsce. Postępowania UOKiK dotyczą:
- Coca Cola HBC Polska,
- Delpharm Poznań,
- DOZ S.A.,
- Direct sp.k.,
- Emerlog,
- Mahle Behr Ostrów Wielkopolski,
- Padma,
- Przedsiębiorstwo Budowlane GRANIT,
- Suder & Suder,
- Teva Pharmaceuticals Polska,
- Track Tec Koltram.
Zobacz też: Na lotnisku wyrzucamy do kosza miliony złotych. Jest sposób, oszczędzimy, ale “procedura jest długa”
Ten proces grzebie małe firmy. Giganci obracają milionami, a nie płacą zobowiązań
Nieterminowa płatność, czyli tzw. zator płatniczy, to proces opisywany m.in. przez polski rząd. Do tego stopnia na rynku niepożądany, że od 2021 r. część przedsiębiorców jest zobligowana do składania sprawozdań o terminach zapłaty swoich zobowiązań w transakcjach handlowych. Dotyczy to właśnie gigantów; firm, których wartość przychodu w roku minionym przekroczyła 50 mln euro, i tych, które uwzględnił w swoim zestawieniu minister finansów (Indywidualne dane podatników CIT).
Nieterminowe płatności od większych kontrahentów powodują zaburzenie płynności finansowej firm z sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa - red.), destabilizując ich działalność operacyjną, ograniczając inwestycje i rozwój - relacjonuje prezes UOKiK.
To precedens o tyle niedopuszczalny - dodaje - że przed rozpoczęciem postępowań urzędnicy UOKiK sięgnęli po tzw. “wystąpienia miękkie”, w ramach których zwrócili uwagi na nieprawidłowości i terminowe regulowanie płatności. Bez skutku. Konsekwencją postępowań może być kara grzywny.
Dodajmy, że kapitał zakładowy Coca-Cola HBC Polska przekracza 400 mln zł. Spółka została zarejestrowana w Warszawie w 2001 r. i jest jednym 300 partnerów The Coca-Cola Company; co do zasady zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą produktów CC. Sąsiedzi z “listy wstydu” UOKiK operują w podobnych kwotach; kapitał zakładowy Delpharm Poznań, czyli firmy farmaceutycznej, przekracza 147 mln zł.