BiznesINFO.pl Polska i Świat Polska chce kupić posiadłość w Paryżu. Mieszkała w niej Maria Skłodowska-Curie
Flickr/Kancelaria Premiera

Polska chce kupić posiadłość w Paryżu. Mieszkała w niej Maria Skłodowska-Curie

11 maja 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska jest  zainteresowana  zakupem jednej z posiadłości pod Paryżem. Posiadłość niezwykła, gdyż mieszkała w niej Maria Skłodowska-Curie.  Zapowiedź premiera wywołała entuzjastyczne reakcje, choć nie zabrakło też kąśliwych komentarzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Polska chce kupić dom w którym mieszkała Maria Skłodowska-Curie

  • Jaka jest cena posiadłości

  • Jakie reakcje wywołała zapowiedź premiera w tej sprawie

Polska chce kupić dom Marii Skłodkowskiej-Curie

- Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. MSZ jest w kontakcie z ambasadą RP we Francji w tej sprawie - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że posiadłość ta “to część polskiej historii”.

Posiadłość Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie jak podaje Polska Agencja Prasowa znajduje się w podparyskim departamencie Yvelines (zachodnia część regionu Île-de-France) . Dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych został wystawiony na sprzedaż za niemal 800 tys. euro, czyli ponad 3,5 mln zł. Wymaga on jednak gruntownego remontu, którego koszt szacowany jest na ok. 200 tys. euro.

Dom, którego zakupem jest zainteresowana Polska był często odwiedzany przez Skłodowską-Curie i jej małżonka w latach 1904-1906, czyli w ostatnich latach życia Piotra Curie (zginął 19 kwietnia 1906 roku przejechany przez konny wóz ciężarowy przy ul. Dauphine w Paryżu).  Małżeństwo Curie udawało się do położonej pod Paryżem posiadłości chcąc w ten sposób odpocząć od zgiełku panującego w stolicy Francji.

W nieruchomości jak podaje PAP zachowały się  stare gobeliny i terakota epoki Curie.

Komentarze internautów

Informacja o staraniach w zakupie posiadłości państwa Curie wzbudziła entuzjazm większości internautów. Zadowolenia nie krył na Twitterze m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, stwierdzając, że jest to “świetna wiadomość na koniec dnia”.

Jako dobrą decyzję, choć podjętą “pod presją opinii publicznej” post premiera skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

Przypomnijmy, że Marie Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała w 1903 roku Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. 8 lat później została nagrodzona Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat