BiznesINFO.pl Technologie Polska i Korea tworzą razem nowy czołg. Ma zadziwić świat
biznesinfo

Polska i Korea tworzą razem nowy czołg. Ma zadziwić świat

25 kwietnia 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Polska Grupa Zbrojeniowa, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company stworzyły konsorcjum zbrojeniowe. Jego głównym celem jest zaopatrzenie Wojska Polskiego w czołgi K-2PL oraz sprzęt towarzyszący.

Ważny projekt między Polską i Koreą Płd

Podpisanie umowy ma stanowić wzmocnienie dla Wojska Polskiego. Utworzenie konsorcjum było konieczne, aby prowadzić dalsze rozmowy z Agencją Uzbrojenia. Chodzi o oferowania Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL. Dzięki podpisaniu umowy, czołgi te zasilą Wojsko Polskie w wyniku polsko-koreańskiej współpracy przemysłowej .

- Umowa stanowi ważny moment we wzajemnej współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i naszego południowokoreańskiego partnera, którym w przypadku czołgów jest Hyundai Rotem. Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL – podkreślił prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek w wypowiedzi dla zbiam.pl.

Kluczowymi lokalizacjami do produkcji czołgów i elementów składowych są Stalowa Wola i Kalisz.

Na nasze talerze może trafić mięso dawno wymarłego ssaka. Wyhodują je w laboratorium

To nie pierwszy taki dokument

Umowa o zawiązaniu konsorcjum jest kolejnym takim dokumentem podpisanym między stroną polską i koreańską. 23 lutego PGZ i WZM podpisały z HRC  porozumienie przemysłowe określające zasadnicze kierunki współpracy przy czołgach K-2PL. Ta umowa stanowi więc kontynuację ustaleń, które były poczynione dotychczas.

Dodatkowe benefity

Dla zaangażowanych w ten program spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest to szansa, aby rozwinąć i wykorzystać posiadane już kompetencje. Uruchomienie produkcji czołgów K-2PL i jak największe zaangażowanie  w ten proces spółek z Grupy Kapitałowej PGZ oraz przemysłu lokalnego jest w tej kwestii najistotniejsze. Wsparcie eksploatacji nowego sprzętu pozyskiwanego przez wojsko także wejdzie w obszar działań polsko-koreańskiej współpracy.

Nietuzinkowe metody, które proponuje polska strona konsorcjum, mogą być kuszące również dla strony koreańskiej. W ramach kolejnych umów wykonawczych planowane jest dostarczenie do jednostek wojskowych spolonizowanych czołgów. Ale nie tylko, razem z  nimi pojawią się wozy towarzyszące, oparte o platformę wykorzystywaną w czołgu K-2PL. Czołgi i pojazdy towarzyszące na podwoziu gąsienicowym produkować będą Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne.


Problemy dużego banku. Jest w bardzo słabej kondycji i może upaść
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat