Polskie firmy radzą sobie coraz gorzej. NBP opublikował nowe dane
Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane dotyczące sytuacji sektora przedsiębiorstw. Z najnowszego raportu jasno wynika, że kondycja polskich firm w pierwszym kwartale tego roku wyraźnie się pogorszyła. Przedstawiamy szczegóły.
NBP opublikował najnowsze dane
W środę, 17 lipca Narodowy Bank Polski opublikował najnowszy raport. Z najnowszych danych wynika, że sytuacja polskiego sektora przedsiębiorstw w pierwszym kwartale 2024 roku uległa pogorszeniu. Okazuje się, że wynik finansowy netto był znacząco niższy niż przed rokiem. Jak podaje NBP, jednym z powodów pogorszenia się kondycji firm jest pierwszy od okresu pandemii spadek sprzedaży krajowej, któremu towarzyszyło dalsze obniżanie się sprzedaży zagranicznej.
ZUS ruszył z masowymi kontrolami Polaków. Będą sprawdzać jedną rzeczKondycja polskich firm się pogarsza
Narodowy Bank Polski poinformował, że odnotowano spadek rentowności, któremu towarzyszyło pogorszenie się sprawności działania przedsiębiorstw. Pogorszyły się także wszystkie inne miary efektywności.
Zmniejszyła się rentowność obrotu netto sektora w warunkach podbijanej przede wszystkim przez szybki wzrost kosztów pracy kosztochłonności działalności - czytamy w raporcie Narodowego Banku Polskiego.
Jakie zmiany zaszły na rynku pracy?
NBP informuje, że wraz z pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej polskich firm, na rynku pracy pojawiło się kilka kluczowych zmian. Obniżyły się prognozy zatrudnienia, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. Choć presja płacowa została osłabiona, to wzrósł odsetek firm, które zapowiadają wzrost wynagrodzenia w III kwartale. Dodatkowo, zmniejszyła się skala podwyżek wynagrodzeń w horyzoncie kwartalnym i rocznym. W nowym raporcie NBP znajdziemy też analizę oczekiwań inflacyjnych polskich przedsiębiorstw.
Ankietowane przedsiębiorstwa wskazują na dalszy, niewielki spadek skali planowanych w III kw. 2024 r. podwyżek cen własnych. Prognozy dynamiki cen obniżyły się w większości analizowanych obszarów działalności gospodarczej, a ich spadek był związany z wolniejszym - w opinii ankietowanych podmiotów - wzrostem jednostkowych kosztów produkcji - czytamy w raporcie.
Zobacz także: Comarch zmieni właściciela i zniknie z giełdy. Cena akcji zaskakuje