BiznesINFO.pl Finanse Polskie miasta mają dość. Będą wyrywkowe kontrole we wszystkich mieszkaniach
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Polskie miasta mają dość. Będą wyrywkowe kontrole we wszystkich mieszkaniach

14 stycznia 2025
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Gminy zapowiadają wzmożone kontrole: pomóc w tym mają zmiany w prawie, których wprowadzenie zadeklarował resort klimatu. Nowe regulacje mają uszczuplić proces unikania opłat. Co konkretnie się zmieni i do czyich kieszeni sięgną samorządy?

Wielu mieszkańców unika opłat za śmieci

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciele nieruchomości muszą złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania w danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania w nieruchomości odpadów komunalnych.

Jeśli nastąpią zmiany w liczbie mieszkańców, to właściciel jest zobowiązany do dokonania korekty w deklaracji . Należy zrobić to do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do zmiany. Okazuje się, że w wielu przypadkach dochodzi do zaniżania liczby domowników w deklaracjach śmieciowych.

Zobacz też: Państwo zwróci Ci za remont i zakupy. Wielu Polaków nie ma o tym pojęcia

Lawina skarg na Telewizję Republika. Wicepremier mówi wprost o "cofnięciu koncesji"
PKO BP z ważnym komunikatem. Dotyczy wszystkich klientów. Utrudnienia w dostępie aż do pół roku

Gminy zapowiadają wzmożone kontrole

Jak poinformował wójt gminy Milejewo, elbląskiej wioski na Warmii, samorząd rozpoczął wyrywkowe kontrole danych znajdujących się w deklaracjach śmieciowych . Ze wstępnych weryfikacji wynika, że w złożonych dokumentach pojawiają się rozbieżności w odniesieniu do liczby mieszkańców zamieszkujących na danej nieruchomości.

Warto zauważyć, że gmina Milejewo nie jest jedyną, w której ten problem występuje. Okazuje się, że podobne działania prowadzone są np. w Radkowie. Tam również występują nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych, które dotyczą przede wszystkim zaniżania liczby domowników.

W przypadku wątpliwości co do danych przekazanych przez mieszkańców zostaną oni wezwani do udzielenia wyjaśnień lub złożenia nowego dokumentu. Gminy zaczynają apelować o to, by składać rzetelne deklaracje śmieciowe . Skala luki jest trudna do oszacowania, nieoficjalnie mówi się o przedziale 10 do 20 proc. mieszkańców, którzy mogą unikać opłat za śmieci .

Wymykanie się od tego obowiązku powoduje, że opłaty za odpady rosną. Podnoszenie stawek z kolei sprawia, że jeszcze więcej osób zaczyna unikać płacenia za śmieci.

Ministerstwo zapowiada wsparcie dla gmin

Problem związany z unikaniem opłat za śmieci jest poważny. Potrzebne jest przeprowadzenie wzmożonych kontroli Polaków, co jednak nie jest takie proste. Samorządy nie posiadają odpowiednich narzędzi do tego, by skutecznie zweryfikować liczbę domowników mieszkających w danej nieruchomości. Wkrótce jednak może się to zmienić.

Posłanka Katarzyna Królak skierowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pytanie dotyczące efektywnej weryfikacji deklaracji odpadowych i uszczelnienia systemu . Wiceministra resortu Anita Sowińska zapowiedziała, że popiera podjęcie działań w tym kierunku.

W odpowiedzi na pytanie poinformowała, że propozycje zmian zostały omówione podczas ostatniego spotkania Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Chodzi o listy priorytetowych rejestrów, które umożliwiłyby gminom weryfikację danych zawartych w deklaracjach składanych przez mieszkańców.

Rząd diametralnie zmienił zasady. Tysiące dzieci pozbawione 800 plus
W tych przypadkach zapomnij o gotówce. Nie przyjmą jej w kasie, regulacje są jasne
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat