BiznesINFO.pl Eko Ponad 200 gatunków roślin, grzybów i alg zmieni nazwy. To decyzja polityczna
Fot. Unsplash/Anthonys Images

Ponad 200 gatunków roślin, grzybów i alg zmieni nazwy. To decyzja polityczna

18 lipca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Atlasy, leksykony, podręczniki - wszystkie będą musiały zyskać wkrótce nowe wydania. Międzynarodowy Kongres Botaniczny podjął decyzję, by zmienić nazwy setek roślin. Podczas szczytu w Madrycie zdecydowano, że są one obraźliwe, zakorzenione w rasizmie i mają kolonialny rodowód.

Zmiany nazw roślin, grzybów i alg

“Nature” informuje, że decyzją Międzynarodowego Kongresu Botanicznego nazwę zmieni ponad 200 gatunków roślin, ale też grzybów i alg. Głosy botaników były podzielone - za zmianami opowiedziało się 351 członków kongresu, 205 był przeciw. Zmiany wejdą w życie od 2026 r.

Przyczyną jest przede wszystkim człon “caffra” , który znajdziemy w nazwach m.in. Erythrina caffra , czyli jednego z gatunków drzew koralowych. Jego nazwa zostanie oficjalnie skrócona do Erythrina affra . Caffra jest bowiem pejoratywnie nacechowanym, rasistowskim określeniem osób ciemnoskórych stosowanym na południu Afryki.

Wyrzucisz to do śmieci i zapłacisz nawet 5 tys. zł. Mandatu można uniknąć

Botanicy żegnają kolonializm

Przykładów jest znacznie więcej i nie wzięły się znikąd. Duża część nazw była nadawana w toku wypraw kolonizatorskich przez samych kolonizatorów. Pogarda dla autochtonów znajdowała odzwierciedlenie w taksonomii . Kongres nie tylko chce zrewidować już nadane nazwy, ale też wprowadzić zasady, które pozwolą zapobiec błędom w przyszłości.

Zobacz: Rekordowo niskie zużycie paliw kopalnianych w UE. Polacy mają powody do dumy

Dlatego wprowadzona zostanie m.in. reguła, według której zabronione będzie nadawanie gatunkom nazw związanych z osobami, które czerpały zyski z niewolnictwa. Kongres uchwalił także utworzenie specjalnej rady , która będzie odpowiedzialna za bieżące rozpatrywanie etycznych aspektów nomenklatury we współczesnej taksonomii.

Rewizja do końca 2026 r.

Przed botanikami teraz mnóstwo pracy - w mniej niż dwa lata muszą dokonać walidacji łacińskich nazw całych królestw biologicznych . Czy rewizji doczekamy się także w Polsce? W polszczyźnie wciąż z powodzeniem funkcjonują kafryjskie dzioborożce czy dudkowce , niemniej działalność Międzynarodowego Kongresu Botanicznego skupiać się będzie wyłącznie na nazwach łacińskich.

Wiatraki bliżej domów. Tak rozruszamy OZE, rząd zdradza pierwsze szczegóły
Spółka Bioceltix złożyła wniosek dotyczący rejestracji leku na osteoartozę u psów
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie