Ponad 300 złotych miesięcznie z ZUS. O tym dodatku wciąż wie niewielu
Dodatek pielęgnacyjny jest przeznaczony dla tych, którzy spełniają jeden z dwóch kluczowych warunków. Wielu osobom wydaje się, że świadczenie mogą pobierać tylko seniorzy, co nie jest prawdą. Kto jeszcze może ubiegać się o dodatkowe pieniądze?
Dla kogo jest dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które przysługuje seniorom po ukończeniu 75. roku życia . Jest on przyznawany automatycznie i nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pieniądze w ramach tego dodatku wpłyną na konto razem z comiesięczną wypłatą emerytury lub zostaną dostarczone przez listonosza. Tu wszystko zależy od tego, jaki sposób przekazywania świadczenia wybrała dana osoba.
Może się zdarzyć tak, że w którymś miesiącu dodatek nie zostanie przyznany. Nastąpi to w sytuacji, gdy senior będzie przebywał w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.
Dodatek pielęgnacyjny nie tylko dla seniorów
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dodatek pielęgnacyjny wcale nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla seniorów po 75. roku życia. Okazuje się, że o jego przyznanie mogą się także ubiegać osoby, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do wykonywania swojej pracy i samodzielnej egzystencji. Taka osoba powinna złożyć odpowiedni wniosek , a do niego dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia.
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny będzie wzrastał od miesiąca, w którym emerytura lub renta danej osoby ulegnie waloryzacji. W tym roku świadczenie wynosi 294,39 złotych, a już od 1 marca 2024 roku jego wysokość zwiększy się o 30 złotych. W związku z tym, osoby pobierające ten dodatek będą mogły liczyć na comiesięczną wypłatę sumy równej 324,39 zł .
Zobacz także: Kara za parkowanie pod Lidlem. Banalnie prosty sposób na uniknięcie opłaty