Potężny przelew dla Polski. Unia wypłaci miliardy złotych, ale części dalej nie odzyskaliśmy
Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, przekazała “świetną wiadomość”. Na platformie X opublikowała wpis, który ma być zapowiedzią kilkudziesięciu miliardów złotych dla Polski. Tym razem ministra nie wspomina jednak o odrzuconej ustawie, która kosztowała krajowy budżet 7,3 mld euro.
2025 rokiem wielkich inwestycji? Szefowa resortu pęka z dumy
Jeszcze pod koniec listopada ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że ważna reforma zapowiadana przez rząd od kilku miesięcy finalnie trafiła do kosza . Wprowadzenie oskładkowania umów cywilnoprawnych zostało wstrzymane decyzją premiera Donalda Tuska, co dla Polski oznaczało nie tylko brak zmian dla osób zatrudnionych na umowie zlecenie i umowie o dzieło.
Przede wszystkim spowodowało to, że Komisja Europejska wstrzymała się z wypłatą 7,3 mld euro . Mimo to szefowa resortu podkreśliła, że w tym roku Polska uzyskała rekordową sumę dotacji, a teraz zapowiedziała kolejne pieniądze z UE. A co z brakującymi funduszami?
Ministra funduszy potwierdza: “Podpisałam 4. i 5. wniosek z KPO
Święta, święta i po świętach! Ale mam świetną wiadomość. Właśnie podpisałam 4. i 5. wniosek z KPO. To kolejne około 30 mld zł. dla Polski — czytamy we wpisie na profilu Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz na platformie X.
Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że Polska złożyła już pięć z dziewięciu planowanych wniosków . Między innymi właśnie z tego powodu nadchodzący 2025 rok “zapowiada się jako czas wielkich inwestycji”. Ministra dodała, że z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać zainwestowanych ponad 90 mld złotych .
Przypomnijmy, że zadaniem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności jest wzmocnienie polskiej gospodarki, w tym przyspieszenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie zatrudnienia. W ramach realizacji określonych celów Polska może liczyć zarówno na preferencyjne pożyczki, jak i bezzwrotne dotacje z Unii Europejskiej . I właśnie te “określone cele” w ostatnim czasie okazały się problemem .
“Nie” dla oskładkowania umów cywilnoprawnych. Co z brakującymi funduszami?
Na realizację projektu zmian w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych zgody nie wyraził Donald Tusk , tym samym wstrzymując dalsze działania w tym zakresie. Przyczyną miało być znaczące zmniejszenie realnych zarobków osób z taką umową. Ze względu na wagę tej ustawy jako kamienia milowego KPO, Komisja Europejska wstrzymała się z wypłatą 7,3 mld euro.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapewnia jednak, że już przygotowano trzy alternatywne wersje zmian, które pozwolą na korzystniejsze wyliczanie stażu pracy i zwiększenie środków na PIP. Szefowa resortu nie podała jednak szczegółów tych propozycji.
Obecnie KPO składa się z 57 inwestycji i 54 reformy. Polska ma otrzymać w sumie 59,8 mld euro (257,1 mld zł) z tego tytułu, w tym 25,27 mld euro w ramach dotacji. Ponad 44 proc. budżetu przeznaczone jest na cele klimatyczne, a kolejne 21,28 proc. na transformację cyfrową. Do tej pory UE wypłaciła już 67 mld euro , które mają zostać w większości przeznaczone na utworzenie nowych miejsc w żłobkach, szybki Internet, ocieplenie budynków, budowę elektrowni wiatrowych oraz modernizację sieci elektrycznych.
Czytaj więcej: ZUS kontroluje rodziców, którzy złożyli ten wniosek. Sprawdzają to co miesiąc