Potężny wyciek danych. Zagrożonych nawet 26 mln osób
Według Portal Bleeping Computer w wyniku włamania na serwery serwisu The Post Millennial, do sieci mogły przedostać się dane 26 milionów osób.
Cyberbezpieczeństwo coraz większym wyzwaniem. Potężny wyciek danych
Coraz częściej dochodzą do nas informacje o wycieku naszych danych do internetu . Problem dotyczy zarówno mniejszych instytucji, jak i największych firm.
Nieco ponad miesiąc temu z ZUS wyciekły dane 300 płatników. Do sieci przedostały się nie tylko imiona i nazwiska, ale również numery PESEL, dowodów osobistych oraz daty i miejsca urodzenia. Kiedy takie dane trafiają w niepowołane ręce, może to dla nas oznaczać duże kłopoty - z wyłudzeniem kredytu na czele.
Na przełomie kwietnia i maja ofiarą takiego ataku stał się amerykański gigant przemysłu technologicznego - Dell. W ubiegłym tygodniu hakerzy włamali się do brytyjskiego ministerstwa obrony, w wyniku czego do sieci mogły wyciec dane 250 tys osób.
Miliony danych wykradzione z kanadyjskiego serwisu
Branżowy portal Bleeping Computer informuje o włamaniu na strony konserwatywnego serwisu The Post Millennial z Kanady.
Cyberprzestępcy mieli włamać się na stronę serwisu oraz podszywać się pod jednego z redaktorów, by publikować na stronie głównej fałszywe informacje. Dodatkowo uzyskano dostęp do baz danych, co doprowadziło do kradzieży list mailingowych, adresów subskrybentów platformy, redaktorów czy nawet współpracowników - czytamy na stronie android.com.pl
Według szacunków w wyniku ataku, do sieci mogły przeniknąć dane aż 26 mln użytkowników. Problem potwierdził serwis serwis Have I Been Pwned. O jakich danych mowa?
- Imię i nazwisko
- adres e-mail
- nazwa użytkownika
- hasło do kont
- adresy IP
- numer telefonu
- adres zamieszkania
- płeć
Czy przed wyciekiem danych można się zabezpieczyć?
Niestety przed wyciekiem danych nie da się całkowicie zabezpieczyć. Nigdy nie mamy 100 proc. gwarancji, że serwis, z którego korzystamy nie zostanie zhakowany.
W pewnym stopniu jednak również i my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje cyberbezpieczeństwo . Z pomocą może nam przyjść raport CERT Polska, który podpowiada kilka ważnych zasad:
- podawaj minimum wymaganych danych.
- używaj unikalnych – w myśl zasady „1 hasło do 1 konta”. Nie twórz haseł z ogólnodostępnych informacji o tobie (jak imię, nazwisko, data urodzenia czy np. imię pupila);
- reaguj na powiadomienia o incydentach – śledź komunikaty administratorów danych, mają obowiązek poinformować swoich klientów o ew. wycieku;
- stosuj separację tożsamości - rozdzielenie adresów e-mail na te wykorzystywane prywatnie i służbowo;
- sprawdzaj obecność swoich danych w wyciekach.
Źródło: Android.com.pl/Cyberdefence24.pl/gdata.pl