BiznesINFO.pl Praca Pracodawca zwleka z wypłatą? Wkrótce zapłaci za to 50 tys. zł grzywny
fot. Pxhere

Pracodawca zwleka z wypłatą? Wkrótce zapłaci za to 50 tys. zł grzywny

5 listopada 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Rząd bierze się za pracodawców, którzy nie wypłacają pracownikom pensji na czas. Nowe przepisy przewidują wyjątkowo surowe konsekwencje dla nieuczciwych pracodawców. Nieuczciwe firmy będą mogły zostać ukarane nawet 50 tysiącami złotych grzywny.

Młot na nieuczciwych pracodawców

Pracodawcy nie płacą na czas z różnych powodów. Jak mówią dane Państwowej Inspekcji Pracy, niekiedy wynika to z problemów finansowych przedsiębiorstwa , a innym razem brak wypłat spowodowany jest niewłaściwym zarządzeniem środkami firmy. Zdarzają się też sytuacje, w których pracodawca lekceważy prawa pracowników i terminy wypłacania im pensji ustala według własnego widzimisię.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało podjęcie zdecydowanych działań wymierzonych w firmy, które nie płacą ludziom na czas. Przy okazji opracowywania nowej wersji projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, resort chce wprowadzić nowe kary dla nieuczciwych pracodawców. Mają być one wyjątkowo wysokie.

Wybory prezydenckie w USA. Są pierwsze wyniki

50 tysięcy kary za zwłokę w wypłacie

Według informacji opublikowanych przez „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce podnieść maksymalną grzywnę nakładaną na pracodawców, którzy nie płacą pracownikom na czas do 50 tysięcy złotych. Taka wysokość kary ma zniechęcać pracodawców do podobnych praktyk i stanowić jednocześnie ostrzeżenie, że nie będą one tolerowane.

„DGP” podaje, że rząd zmienił zdanie w tej sprawie, bowiem pierwotnie zakładano, że trzymiesięczna zwłoka w wypłacaniu pracownikowi należnej pensji byłaby przestępstwem. Groziłoby za nie do dwóch lat więzienia.

Dodatki mają być dodatkami, a nie częścią pensji

Podkreślając, że planowane zmiany mają zwiększyć zarówno sprawiedliwość jak i przejrzystość w temacie wynagrodzeń dla pracowników, resort planuje również zmiany w minimalnym wynagrodzeniu. Według nowych przepisów miałoby ono być ustanowione jako wynagrodzenie zasadnicze. T o oznacza, że ktokolwiek zatrudniony na umowę o pracę nie mógłby mieć pensji niższej od minimalnej krajowej.

Jednocześnie wszelkie bonusy do pensji w postaci premii, nagród oraz dodatków mają się nimi w istocie stać. To oznacza, że nie będą mogły być uzupełnieniem do wypłaty, by osiągnęła ona obowiązujące minimum, jak lubią je traktować niektórzy pracodawcy.

ZUS zwalnia ze składek. Złożono już prawie 50 tysięcy wniosków
Miliardy złotych na zwiększenie zdolności produkcji amunicji. Jest projekt ustawy
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat