Pracodawcy powinni się bać? Nadchodzi rewolucja dla pracowników
Już za kilka tygodni pracownicy mogą spodziewać się wielkich zmian. Rząd szykuje ustawę, a PIP szykuje się na falę zgłoszeń. Czego powinni obawiać się pracodawcy? Pod lupę trafią m.in. kwestie mobbingu i degradacji.
Skarg na pracodawców będzie więcej?
Właśnie tego spodziewa się Państwowa Inspekcja Pracy po tym, jak w życie wejdzie nowa ustawa. Przepisy o ochronie sygnalistów mają oficjalnie ruszyć już niedługo, bo 25 września 2024 roku. To i tak spore opóźnienie względem pierwotnego założenia — to bowiem efekt dyrektywy UE, której termin implementacji minął w grudniu… 2021 roku! Teraz jednak, nareszcie, pracownicy będą mogli liczyć na większą ochronę w miejscu pracy ze strony PIP. Za przyjmowanie zgłoszeń i wsparcie sygnalistów odpowiedzialny będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Jakich zmian możemy się spodziewać?
Rewolucja w miejscu pracy już od września
Wrześniowa ustawa przede wszystkim zdefiniuje rodzaje działań odwetowych, jakie pracodawcy często, niestety, stosowali na pracownikach. Na liście znalazły się m.in. mobbing, degradacja czy pominięcie przy awansie, PIP będzie jednak przyglądać się znacznie szerszemu zakresowi działań pracodawców. Jak tłumaczył główny inspektor pracy, rozpatrywane będą również zgłoszenia, które nie spełnią wymaganej definicji. Nawet wówczas zgłoszenie będzie traktowane jako skarga. Co więcej, Marcin Stanecki zaznaczył potrzebę rozszerzenia ustawy — jego zdaniem pod uwagę powinny zostać wzięte również kwestie higieny i bezpieczeństwa pracy.
Jakie naruszenia zgłaszać do PIP?
Do dyspozycji sygnalistów pozostaną trzy główne drogi zgłoszenia naruszeń w miejscu pracy: kanały wewnętrzne, zewnętrzne i publiczne ujawnienie. Naruszenia dotyczące jakich kwestii zostaną natomiast objęte nową ustawą? Lista jest długa, obejmuje m.in.:
- korupcję,
- ochronę środowiska,
- bezpieczeństwo produktów,
- przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,
- ochronę radiologiczną i bezpieczeństwo jądrowe,
- bezpieczeństwo żywności i pasz,
- zdrowie i dobrostan zwierząt,
- zdrowie publiczne,
- ochronę konsumentów,
- ochronę prywatności i danych osobowych,
- bezpieczeństwo sieci i systemów teleinformatycznych,
- konstytucyjną wolność i prawa człowieka i obywatela.
Przypominamy, że ustawa wejdzie w życie 25 września. Zanim to jednak nastąpi, Państwowa Inspekcja Pracy planuje działania informacyjne z zakresu nowych przepisów. Wśród przewidywanych rozwiązań znalazła się m.in. konferencja online, zaplanowana na 17 września.