BiznesINFO.pl Praca Pracownicy będą niezadowoleni. Zamiast czterech, sześć dni pracy w tygodniu
Fot. Pixabay/cocoandwifi

Pracownicy będą niezadowoleni. Zamiast czterech, sześć dni pracy w tygodniu

11 lipca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

W całej Unii Europejskiej coraz więcej mówi się o czterodniowych tygodniu pracy. Również w Polsce temat powraca jak bumerang. Coraz więcej firm decyduje się na skrócenie czasu pracy. Mimo to z początkiem lipca w życie wszedł zaskakujący przepis.

Będą pracować jeszcze więcej

Polacy od miesięcy niecierpliwie czekają na kolejne wiadomości w sprawie skrócenia czasu pracy do czterech dni . Ostatnio w temacie krótszego czasu pracy padła nowa propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wystosowano również petycję w tej sprawie. Warto zaznaczyć, że Polacy wciąż pozostają jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie . W tej kategorii wyprzedza nas już tylko Grecja — kraj, który właśnie dodatkowo wydłużył tydzień pracy z pięciu do sześciu dni . Jak to się stało?

Zacznie się już jutro w Pepco. Hitowe produkty kupisz za grosze

Sześciodniowy tydzień pracy w Grecji

Kiedy cała Europa mówi o skróceniu czasu pracy, Grecja płynie pod prąd . Zgodnie z przepisami uchwalonymi jeszcze we wrześniu 2023 roku, tydzień pracy w tym kraju został wydłużony z 40 do 48 godzin , a zatem sześciu dni roboczych. Jak tłumaczą greckie władze, decyzja ta to nie tylko efekt kurczącej się populacji i walka o poprawę sytuacji ekonomicznej, ale również przeciwdziałanie pracy ”na czarno” . Przepisy weszły oficjalnie w życie z dniem 1 lipca. Krytycy zauważają jednak, że sześciodniowy tydzień pracy właściwie obowiązywał już wcześniej , ponieważ ”inspekcje pracy praktycznie nie istnieją”, teraz jednak maleje ryzyko nieodpłatnych nadgodzin.

Nowe przepisy nie objęły jedynie branży turystycznej i garstronomii . Do wydłużenia czasu pracy dodatkowo uprawnione są natomiast wybrane zakłady produkcyjne i przemysłowe, a także firmy działające przez całą dobę. Cel? Zwiększenie elastyczności pracy i zatrudnienia.

Wolna sobota i czterodniowy tydzień pracy w Polsce

Tymczasem nam wciąż pozostaje czekać na projekt ustawy ws. skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin. W świetle wydarzeń w Grecji warto jednak przypomnieć, że i u nas sześciodniowy tydzień pracy był jeszcze niedawno normą . 40-godzinny etat obowiązuje bowiem dopiero od 1989 roku. Wówczas wszystkie soboty w miesiącu zostały uznane za wolne — choć, w przeciwieństwie do niedziel, wciąż są to w świetle ustawy dni robocze. Teraz już z zasady, w większości przypadków, uznajemy sobotę za weekend. To wciąż jednak prawie 30 lat od zmiany przepisów . Może więc pora na kolejne?

Wciąż szukają rąk do pracy. ”Ich interesuje stałe zatrudnienie”
Zwolnienia kobiet w ciąży są możliwe i legalne. Są trzy wyjątki
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie