BiznesINFO.pl Praca Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane
Iberion

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

31 stycznia 2023
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą m.in. uregulowania pracy zdalnej. Pracownicy mają również szanse na pewne benefity pieniężne. Z wyjątkiem przepisów dot. pracy na odległość, zmiany wejdą w życie za dwa tygodnie.

Oprócz kwestii pracy zdalnej, pojawiły się przepisy dot. kontrolowania trzeźwości w miejscu pracy . Te wejdą w życie za dwa tygodnie.

Pracownik wskazuje miejsce pracy

Jak informuje Interia, przepisy które dotyczą świadczenia pracy na odległość wejdą w życie z końcem marca . Za pracę zdalną będzie uważana praca prowadzona częściowo lub całkowicie poza lokalizacją przedsiębiorstwa, w miejscu, które wskaże pracownik , a pracodawca wyraził zgodę.

Najważniejsza część nowelizacji dotyczy miejsca pracy. Pracodawca nie może go wskazać i uzgodnić z pracownikiem - chociażby w postaci umowy o pracę - lub wybrać w postaci polecenia doraźnego.

Dodatkowo, z informacji Interii wynika, że obowiązkiem pracownika będzie zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych i technicznych . Pracodawca natomiast zyska prawo do kontroli w przypadku wątpliwości.

Pracodawca dopłaci za sprzęt lub do rachunku

Sprzęt do pracy zdalnej będzie zapewniał pracodawca w przypadku m.in. służbowego komputera . Dopuszczone będzie użytkowanie sprzętu prywatnego jeżeli spełni on warunki bezpieczeństwa pracy, a pracownik otrzyma za to ekwiwalent pieniężny .

Nie będzie to jedyny benefit, który zyskają pracownicy. Interia podaje, że pracodawca będzie zobowiązany do dopłacania do rachunków za prąd lub internet , który jest wykorzystywany do celów służbowych na zasadzie ekwiwalentu bądź ryczałtu.

Równocześnie, pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia pracy zdalnej kobietom w ciąży, rodzicom dzieci niepełnosprawnych, z chorobą nieuleczalną lub dzieci do 4 roku życia czy osobom niepełnosprawnym . Jednocześnie osoby pracujące na miejscu zyskają 24 dni na rok, które będą mogły wykorzystać na pracę zdalną.

Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat