Prawo od spadków i darowizn do zmiany? Eksperci wieszczą, że tak
Będzie reforma w zakresie podatku od spadków i darowizn? Takie rozwiązania spodziewają się specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Okazuje się, że wpływy do budżetu z tej daniny są znikome.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się reformy w zakresie podatku od spadku i darowizn
-
W ilu państwach taki podatek funkcjonuje
-
Jakie przynosi on w Polsce wpływy do budżetu
Podatek od spadku kwestią czasu?
Podatek od spadku i darowizn - jak zauważa Business Insider Polska - funkcjonuje w ponad 20 państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Okazuje się, że w większości z nich danina odpowiada za znikomy odsetek wpływów budżetowych.
Średnio jest to zaledwie 0,51 proc. łącznych przychodów podatkowych, a jedynie we Francji, Belgii, czy Japonii wpływy przekraczają 1 proc.
Jak jest w Polsce? Jak podaje za think tankiem Polskim Instytutem Ekonomicznym portal wpływy budżetowe z tytułu podatku od spadków i darowizn wynoszą jedynie 0,04 proc.
Dlaczego tak mało? Think tank tłumaczy to faktem, iż nad Wisłą stosunkowo wielu - w porównaniu z innymi krajami - członków rodziny zwolnionych jest z podatku od spadku i darowizn.
Ponadto Polska należy do nielicznych państw, które nie opodatkowuje zagranicznego majątku swoich rezydentów podatkowych.
Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że reformę w zakresie podatku od spadków i darowizn wskazuje się coraz częściej w ramach reformy podatkowej, mającej nastąpić w pocovidowej rzeczywistości.
Jako uzasadnienie dla zmian wskazuje się m.in. spodziewaną w najbliższych latach dalszą koncentrację majątku, która będzie następować w starszych grupach wiekowych wraz z wydłużeniem się życia, co z kolei oznaczać będzie wzrost przeciętnego wieku dziedziczenia majątku" - wskazuje PIE.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl