BiznesINFO.pl Polska i Świat Prezes NBP przed Trybunałem Stanu? Pawłowicz odczytała decyzję TK
fot. Andrzej Iwańczuk/East News/YouTube, Sejm, screen

Prezes NBP przed Trybunałem Stanu? Pawłowicz odczytała decyzję TK

20 sierpnia 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Trybunał Julii Przyłębskiej ogłosił, że przepisy ustawy o Trybunale Stanu, które dotyczą odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP, są niezgodne z Konstytucją RP. To zamyka na razie dyskusję dotyczącą tego, czy prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński może zostać postawiony przed Trybunałem Stanu.

Pawłowicz odczytała orzeczenie

We wtorek 20 sierpnia Trybunał Konstytucyjny , działający obecnie pod przewodnictwem związanej z PiS Julii Przyłębskiej, pracował nad zgodnością z art. 227 konstytucji m.in. art. 7, 8, 9d i 9g ustawy o Trybunale Stanu, w zakresie dotyczącym prezesa NBP. To efekt wniosku, jaki na początku marca 2024 roku złożyła grupa posłów PiS, zaskarżając cztery przepisy ustawy o Trybunale Stanu oraz jedną regulację regulaminu Sejmu.

Decyzję Trybunału Przyłębskiej odczytała była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, która obecnie pełni w nim rolę sędzi.

Uprawnienia komisji odpowiedzialności konstytucyjnej dalece wykraczają poza uprawnienia Sejmu przewidziane w polskiej konstytucji – powiedziała Pawłowicz.

Glapiński nie stanie przed Trybunałem Stanu

To oznacza, że trzy przepisy ustawy o Trybunale Stanu uznano za niekonstytucyjne, w tym ten, który pozwoliłby postawić przed nim prezesa Narodowego Banku Polskiego, a był to jeden z elementów kampanii wyborczej rządzącej obecnie koalicji. Adamowi Glapińskiemu zarzuca się naruszanie konstytucji oraz rozmaitych ustaw. Prezes NBP miał finansować deficyt budżetowy poprzez skupowanie aktywów w latach 2020-2021. Co więcej, miał to robić bez upoważnienia od Rady Polityki Pieniężnej i łamiąc zasadę apolityczności, która obowiązuje prezesa NBP.

Osiem zarzutów dla prezesa NBP

Pod koniec marca 2024 roku posłowie rządzącej koalicji złożyli wstępny wniosek o postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Dokument podpisało 191 posłów, a w sumie prezesowi NPB postawiono w nim osiem zarzutów. W połowie kwietnia TK Przyłębskiej nakazał marszałkowi Sejmu, a także wicemarszałkom i sejmowej komisji ds. odpowiedzialności konstytucyjnej zaniechanie wszelkiego działania zmierzającego w kierunku postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Szymon Hołownia ogłosił wówczas, że nie wykona postanowienia Trybunału Przyłębskiej, a wniosek w sprawie postawienia prezesa NPB przed Trybunałem Stanu, będzie w Sejmie procedowany według przepisów prawa.

ZUS robi niezapowiedziane kontrole w domach. Można stracić pieniądze
Polska trafiła do bardzo elitarnego grona. EagleEye już na orbicie
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat