BiznesINFO.pl Polska i Świat Prezydent europejskiego kraju nie miał wyjścia, podał się do dymisji. Zarzuty są koszmarne
Pxfuel

Prezydent europejskiego kraju nie miał wyjścia, podał się do dymisji. Zarzuty są koszmarne

5 listopada 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Prezydent Kosowa podał się do dymisji

Prezydent Kosowa Hashim Thaçi, przywódca partyzancki podczas wojny o niepodległość Kosowa w latach 90. podał się do dymisji podczas konferencji prasowej. Associated Press przekazało, że zdaniem Thaçiego ma to być krok „w celu ochrony integralności prezydentury Kosowa”.

Trybunał ds. zbrodni wojennych w Kosowie mający siedzibę w Hadze w Holandii, który został powołany, by sądzić byłych przywódców rebeliantów wojennych, oskarżył Thaçiego o zbrodnie, m.in. morderstwa, zaginięcia, prześladowania i tortury, przekazało Associated Press.

Rzecznik prokuratora w Hadze odmówił komentarza w sprawie.

Oprócz Thaçiego oskarżony został także były przewodniczący parlamentu Kadri Veseli. Dokładne szczegóły 10-punktowego aktu oskarżenia przeciwko mężczyznom nie są znane. Wiadomo jednak, że Prokuratura Specjalistyczna zarzuca im prawie 100 morderstw.

1 . Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem 2 . Polska w kryzysie, ludzie tracą oszczędności życia, a co robi rząd? Wydają na najdroższe mięsiwo, przepiórcze jaja i żywność, jak dla szlachty 3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

Specjalistyczny sąd został utworzony po tym, jak wydano raport Rady Europy, w którym znalazły się zarzuty, że bojownicy UÇK (Armii Wyzwolenia Kosowa) handlowali ludzkimi organami pobieranymi od więźniów, zabijali zarówno Serbów, jak i Albańczyków.

Sytuacja w Kosowie

Sytuacja w Kosowie w dalszym ciągu jest napięta. Do tej pory Serbia, jak i wiele innych państw, nie uznały niepodległości Kosowa. Thaçi, który funkcję prezydenta sprawuje od 2016 roku (wcześniej był premierem kraju) wielokrotnie podejmował rozmowy z Serbią w celu znormalizowania stosunków pomiędzy krajami.

Od zakończenia wojny domowej w Kosowie, teren znajduje się pod protektoratem ONZ. Siły pokojowe KFOR przebywają w Kosowie od 1999 roku. W skład Międzynarodowej Grupy Bojowej Wschód wchodzi także Polski Kontyngent Wojskowy pod przywództwem amerykańskim.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat