Prosta droga do sukcesu niezależnie od branży. Można dużo zyskać, wystarczy chwila nauki
Media społecznościowe potrafią być doskonałym źródłem dochodu, jeśli podejdzie się do nich z głową. Posty foto i wideo potrafią przyciągnąć ogrom klientów i sprzedać wszystko. Jak do tego najlepiej podejść? Co jest obecnie istotne, by dobrze zaprezentować się w internecie? Na te pytania potrafi odpowiedzieć Angelika, która pomaga ludziom wdrożyć się w arkana tworzenia treści na platformy społecznościowe za pomocą programu Canva. Twórcy internetowi, właściciele wszelakich biznesów i entuzjaści programów graficznych mogą tu zaprojektować wizytówkę, ulotki, a także posty i filmiki, czy też całą stronę internetową. I to za darmo.
Tworzenie projektów z różnych urządzeń i w dowolnym miejscu
Program Canva wyróżnia się intuicyjnym interfejsem, który umożliwia łatwe tworzenie projektów wizualnych wszelkiej maści. Można korzystać z wersji przeglądarkowej, jak i aplikacji, dostępnej również na telefon. Nawet wtedy, gdy dana osoba nie miała wcześniej styczności z projektowaniem graficznym i pierwszy raz widzi program na oczy. Canva udostępnia użytkownikom wersję darmową, jak i płatną, można też działać w zespołach. Narzędzie stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które dopiero raczkują w social mediach, jak i dla bardziej zaawansowanych twórców. Sprawdzi się zarówno w przypadku hobbystycznego tworzenia, jak i prowadzenia kont biznesowych. Angelika z projektu „Grafika dla laika” przybliża kulisy działania programu każdemu, kto chce się w tym kierunku rozwijać. Niezależnie od poziomu zaawansowania. Jej profil na Instagramie to potężna kopalnia wiedzy, którą serwuje chętnym za darmo. Rozmawiam z Angeliką o tym, jak wpadła na pomysł swojego biznesu, czego można się od niej nauczyć i co doradza właścicielom działalności w kwestii korzystania z dobrodziejstw Canvy, aby ulepszyć profil marki w internecie.
Postanowiłaś rozkręcić biznes „Grafika dla laika”, który pomaga ludziom wdrożyć się w arkana grafiki i działań w mediach społecznościowych. Bazujesz na popularnym programie Canva. Opowiedz o sobie i swoim pomyśle.
- Pracowałam w organizacji pozarządowej, gdzie byłam jednoosobowym działem marketingu i promocji. Rozpoczęłam tę pracę w 2017 roku i wtedy potrzebowałam narzędzia, które szybko pozwoli mi tworzyć treści w social media. Canva to był wtedy jedyny program, który był dostępny na rynku. I tak ta przygoda się zaczęła. Coraz więcej czasu spędzałam na tworzeniu, coraz bardziej poznawałam to narzędzie i coraz bardziej mi się ono podobało.
W końcu wybrałam się na studia podyplomowe z Projektowania i Wdrażania Szkoleń Online. Studia kończyły się obroną pracy dyplomowej, którą stanowił stworzony przez nas kurs. I ja totalnie nie wiedziałam, o czym mogę ten kurs stworzyć. Miałam w głowie kilka pomysłów na kurs z zakresu gotowania (bo to były jeszcze czasy, gdy miałam bloga kulinarnego), ale nie czułam tak naprawdę żadnego tematu. I wtedy jeden z prowadzących podsunął mi temat Canvy.
Poczułam, że to jest właśnie to i zabrałam się za kurs (któru miał być tylko pracą dyplomową). W trakcie tworzenia wpadłam na pomysł, że skoro już zbieram tę wiedzę, to podzielę się nią na Instagramie. Potem obroniłam pracę dyplomową na ocenę celującą i to zmotywowało mnie do wydania kursu. I wtedy założyłam firmę, postawiłam stronę, sklep i tak to się zaczęło.
Twoja oferta jest bardzo bogata. Ktoś może się zastanawiać, do czego zacząć. Jest darmowa wiedza na Instagramie, bezpłatne e-booki, ale i kursy płatne. Jaką ścieżkę polecasz zainteresowanym?
- Wszystko zależy od poziomu znajomości Canvy. Ja swoimi treściami trafiam do osób początkujących, ale też bardziej zaawansowanych i dla każdej z tych grup staram się przygotowywać produkty, które pomogą zwiększyć wiedzę. Jeśli ktoś dopiero chce rozpocząć przygodę z Canvą to polecam mój kurs Trening z Canvy . Jest to produkt płatny, ale z doświadczenia wie, że jeśli za coś zapłacimy, to jest większa szansa na to, że skorzystamy z tej wiedzy.
Moje bezpłatne produkty stworzyłam z myślą o osobach, które chcą rozpocząć jakieś konkretne działania, np. tworzyć rolki w Canvie, czy też wydać e-booka. Te produkty mają pomóc zastanowić się, czy rzeczywiście to jest to. Jeśli tak, to wtedy polecam kolejne produkty, już płatne, które rozwiązują konkretny problem — np. mój kurs Ebook dla laika pomaga przejść przez cały proces tworzenia e-booków.
Czyli czego mogą się od Ciebie nauczyć różni kursanci? I do czego im się ta wiedza przyda, jeśli na przykład nie prowadzą biznesu, a ciekawi ich Canva?
- Wyróżniam u siebie kilka grup: pierwszą są osoby, które rzeczywiście prowadzą swój mały biznes i samodzielnie chcą tworzyć grafiki i wideo dla swojej marki. Wtedy moje kursy pomagają im właśnie w tej dziedzinie. Dla tych osób stworzyłam kurs Canva dla biznesu , w którym pokazuję, jak korzystać z Canvy, gdy potrzebujemy tworzyć projekty biznesowe.
Drugą grupą są osoby, które traktują Canvę jak sposób na relaks. Lubią bawić się tym narzędziem, ciekawią ich nowe funkcje, efekty. I tutaj dla tych osób publikuję tutoriale na YouTubie, gdzie dzielę się różnymi trikami i pomysłami na grafiki i wideo w Canvie.
Jeszcze inną grupę stanowią osoby, które chcą się przebranżowić, albo zwiększyć zakres swoich kompetencji. Tutaj przeważnie potrzebują treści, które od podstaw przeprowadzą ich przez to narzędzie. Canva to program, który nie tylko możemy wykorzystać do pracy, ale i rozrywki. Miałam również klientkę, która chciała samodzielnie zaprojektować zaproszenia i inne elementy, które miała zamiar wykorzystać na własnym ślubie! Tutaj możliwości są nieskończone.
Czy dużo ludzi i firm wykazuje zainteresowanie taką formą nauki grafiki, która bazuje przede wszystkim na Canvie?
Canva to już nie tylko grafika. W Canvie możemy motnować wideo, tworzyć e-booki, stawiać proste strony internetowe, projektować produkty fizyczne i wiele, wiele innych rzeczy. Widzę duże zainteresowanie właśnie tym narzędziem zarówno wśród firm, jak i osób indywidualnych, dlatego właśnie, że jest to program „do wszystkiego”, a próg wejścia nie jest wysoki. W porównaniu do innych narzędzi tego typu Canva jest naprawdę niskobudżetowa, a nawet w opcji bezpłatnej jesteśmy w stanie bardzo wiele zrobić. I nie jest to program skomplikowany, plus ma dużą bazę gotowych szablonów, które bardzo ułatwiają pracę.
Czy często spotykasz się z prośbami o naukę indywidualną na żywo, czy też forma online bardzo przypasowała chętnym?
Coraz częściej dostaję pytania o naukę indywidualną. Kursy online to moim zdaniem super sposób na zdobywanie wiedzy, ale nie jest to metoda skuteczna dla każdego. Kupując kurs, często odkładamy go na wieczne nigdy. Jeśli komuś naprawdę zależy na zdobyciu wiedzy, albo nie ma w sobie tyle dyscypliny, żeby zmotywować się do samodzielnej nauki, to wtedy zgłasza się do mnie na indywidualne korki z Canvy. I ja przyznam, że bardzo lubię te lekcje na żywo, gdy spotykam się z klientką w kawiarni i wspólnie odkrywamy tajniki Canvy. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, więc takie lekcje online również często przeprowadzam i widzę, że są one bardzo skuteczne.
Canva przydaje się przede wszystkim osobom prowadzącym biznesy z wykorzystaniem mediów społecznościowych, bo można robić w niej estetyczne grafiki, szablony, popularne teraz rolki. Jakiego rodzaju firmom szczególnie polecasz zaznajomienie się z Canvą?
- Przede wszystkim osobom, które samodzielnie prowadzą swoją działalność, które nie chcą albo nie mogą zatrudnić grafika, czy wirtualnej asystentki. Canva mega pomaga takim osobom, bo po prostu oszczędza czas. Jeśli chodzi o branżę, to nie ma ograniczeń. Polecam każdej branży.
Czy twoje kursy są na bieżąco poszerzane o nowości w Canvie?
Program szybko się rozwija, można tam robić grafiki, wideo, jak i działać ze sztuczną inteligencją. Czy po zakupie kursu Twoi klienci otrzymują bezpłatnie aktualizacje do tematów? Jak to wygląda?
- Canva zmienia się w tempie zawrotnym, dlatego jak najbardziej ja aktualizuję swoje kursy i wszyscy moi kursanci otrzymują zawsze bezpłatnie wszystkie aktualizacje. Czasem dokładam dodatkowe lekcje, w których omawiam nowe funkcje, a czasem nagrywam kurs od nowa. Tak było w przypadku kursu o Tworzeniu strony internetowej w Canvie .
Co najbardziej lubisz w tej pracy?
- Przede wszystkim wolność i możliwość realizacji tych projektów, które rzeczywiście sprawiają mi radość. Ogromną radość sprawia mi, gdy widzę, że moja praca rzeczywiście pomaga innym osobom. Zawsze się wzruszam, jak otrzymuję wiadomości, w których ktoś opowiada o swoich sukcesach, które odniósł właśnie po moim kursie, czy darmowych treściach. Świadomość tego, że mogę pomagać, jest dla mnie mega istotna i to moja największa motywacja do pracy. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich na mój Instagram @grafikadlalaika oraz na kanał YT, tam można znaleźć mnóstwo bezpłatnej wiedzy dotyczącej Canvy.
A jakie są Twoje ulubione elementy i możliwości Canvy?
- Ostatnio wideo i animacje. Totalnie pochłonęły mnie te funkcje, uwielbia bawić się efektami, przejściami. Dużo czasu teraz poświęcam także na odkrywaniu funkcji sztucznej inteligencji w Canvie. To nowość, więc dużo jest do odkrycia, przetestowania. W związku z tym, że każdy może się tymi opcjami bawić, zapraszam też serdecznie do nowego miejsca - Klubu dla NieGrafików. Jest to miejsce dla osób, które chcą rozwijać swój biznes, ale także swoje umiejętności. Stworzyłam to miejsce dlatego, że zauważyłam, że moim kursantom brakuje przestrzeni, w której otrzymują feedback. Miejsca, gdzie będą mogli zadawać pytania, radzić się, motywować. Kurs online to pierwszy krok, ale potem klient zostaje sam z tą wiedzą, a ja chciałabym, żeby wprowadzał ją w życie. W klubie co miesiąc będziemy omawiać inne zagadnienie z szeroko pojętego biznesu online. Będą wyzwania, konsultacje, sesje live, porady, wspólna praca na żywo, ale przede wszystkim wzajemne wsparcie, pomoc, motywacja. Więcej informacji o klubie można znaleźć na mojej stronie internetowej grafikadlalaika.pl
Bardzo dziękuję za rozmowę.
Na podstawie informacji, które przekazała Angelika, można wywnioskować, że Canva to program dla absolutnie każdego i warto po niego sięgnąć nawet wtedy, gdy po prostu chce się mieć fajnie prowadzone konto w mediach społecznościowych.
Treści powstałe w Canvie można wykorzystać np. na Facebooku, Instagramie, TikToku czy Twitterze. W dodatku skorzystać z Canvy mogą ludzie, którzy dopiero planują ruszyć z własnym biznesem, albo już dawno mają własną działalność i szukają nowych form oraz kanałów przekazu. Po więcej darmowej wiedzy o możliwościach graficznych Canvy oraz innych jej opcjach, takich jak tworzenie wideo czy e-booków, zajrzyjcie na profil i bloga Angeliki.